GündemTeknoloji

5 G teknolojisinde Çin Şirketleri patent haklarını arttırıyor

Çin şirketlerin patent ve teknoloji gelişimlerinin altyapısında Çin Hükümeti’nin teşvikleri önemli rol oynuyor.

Dünyanın bilgi-iletişim altyapısında önemli adımlar atılıyor; bu gelişmelerin en önemli sistemi 5 G Teknolojisi olarak adlandırılıyor. Özellikle Amerika ve Çin’in önemli şirketleri bu alanda öncü rol oynayabilmek için uzaya uydular fırlattı bile.

Uydular henüz tam anlamıyla aktive olmuş değil ama özellikle Çin ve Amerikan şirketleri piyasada ürünlerini sunabilmek için hızla yeni patentler almaya da devam ediyor. Çünkü 5 G  patent gelişimlerinde öne çıkan şirketler muhtemelen yakın gelecekte de teknoloji ve pazarın önemli oyuncuları olacak. Bu patentler bilgi ve iletişim endüstrisinden ürünler olabildiği gibi, otomotiv, imalat sanayi, enerji, sağlık sektörleri gibi pek çok alanı kapsıyor. Akıllı fabrikalar, sağlık sektöründeki uzaktan ameliyatlar gibi, nesnelerin interneti, insan ve makine etkileşimine ait birçok sensör bağlantılarını da içeriyor.

Özellikle 2017-2019 yıllarında 5 G patent haklarıyla ilgili sayılar da arttı.

Aslında Huawei, Ericsson, Nokia gibi ana 4G standart geliştiricileri aynı zamanda Qualcomm, ZTE veya Samsung ve LG yine 5G geliştirme için güçlü oyuncular oldu. Ayrıca beyan edilen patentlerin% 24’ü, zaten bazı 4G teknolojilerinin sertifikasyonlarında yer alıyordu. Üsteklik 5G standart gelişimi henüz tamamlanmadığından önümüzdeki yıllarda patent bildirimlerindeki artış devam edecek.

Bu süreçte yeni patentlerde Huawei 5G patentlerde öne çıkıyor; bunun yanında Guangdong Oppo, Vivo Mobile, FG Innovation, Spreadtrum Communications, ZTE  de pazarın önemli oyuncuları oluyor.

Çin şirketlerin patent ve teknoloji gelişimlerinin altyapısında Çin Hükümeti’nin teşvikleri önemli rol oynuyor.  2019 Ekim ayından itibaren bazı şehirlerde 5G teknolojisi kullanılmaya başlandı bile. Çin’in kamu telekom şirketleri China Telecom, China Unicom ve China Mobile; Pekin, Şanghay, Hangcou ve Guangcou gibi birçok büyükşehirde 5G hizmetinin sağlanmasında hazırlıklarını tamamladı. Bu amaçla ülke genelinde 5G teknolojisine sahip yeni istasyonlar kuruldu. Çin, bu yıl için 50’ye yakın şehirle birlikte 5G’nin kısa zamanda ülke genelinde yaygınlaşmasını öngörüyor.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı