Format Haber

Akova, “Hiçbir cemaatin ya da siyasi partinin arka bahçesi değiliz”

Akova, “Hiçbir cemaatin ya da siyasi partinin arka bahçesi değiliz”
19 Haziran 2020 - 12:56

DAHA Haber TV’de Gazeteci Hakan Özen’in konuğu olan Cansuyu Yardımlaşma Derneği Manisa İl Temsilcisi Fatih Akova hiçbir cemaatin ya da siyasi partinin arka bahçesi olmadıklarını ve çalışmalarını tamamen gönüllülük esasına göre sürdürdüklerini kaydetti.

Gazeteci Hakan Özen’in sorularına DAHA Haber TV’de yanıtlayan Cansuyu Yardımlaşma Derneği Manisa İl Temsilcisi Fatih Akova, vatandaşın bilinçaltında yardım derneklerinin arkasında cemaatler  ya da siyasi partiler var algısının oluştuğunu ve bu algının da kendilerini rahatsız ettiğini kaydederek, “Cansuyu Derneği olarak mutlak her bir arkadaşımızın siyasi görüşü var ama kesinlikle hiçbir cemaatin arka bahçesi olmadığımız gibi görüşü, hayat yaşam tarzı, mezhebi ve etnisitesi ne olursa olsun herkese eşit mesafedeyiz. Sahada çalışmalarımızı sürdürürken, “Hangi cemaattensiniz ya da hangi partidensiniz?” Sorusuyla çok karşılaşıyoruz. Şahısların partisi olabilir ama dernek olarak baktığımızda bünyemizde birbirine zıt görüşte o kadar gönüllülük esasına göre çalışmasını sürdüren arkadaşımız var ki yardım yaparken de, çalışırken de biz o farklılıkları asla aklımıza getirmiyoruz. Bizim için önemli olan insanlara yardım ulaştırmamız ve bu hedefle çalışmalarımızı sürdürmemiz” şeklinde konuştu.

Gönüllülük esasına göre çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Cansuyu Manisa İl Temsilcisi Fatih Akova her geçen gün yardıma ihtiyacı sahibi olan kişilerin ve de yardımda bulunan hayırseverlerin sayısının arttığını kaydederek, “Hayırsever sayısının artması güzel ama yardıma ihtiyaç duyan vatandaşların sayısının artması bir o derece üzücü ve düşündürücü. Biz her şeye rağmen zekatını, fidyesini veren vatandaşların yardımlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu yıl ulaştırdığımız yardımlar geçen seneye göre en az 2 kat arttı” diye konuştu.

“Sadece Manisa merkezde değil Manisa’ya bağlı ilçelerde de en ücra yerleşim yerine varıncaya dek vatandaşlarımıza ulaşmaya gayret ediyoruz” diyen Akova, “Kurban bağışında bulunan vatandaşlara Cansuyu olarak şeffaflıktan sapmadan yine hizmet vermeye devam ediyoruz. Kurban kesilirken bağışta bulunan vatandaşa telekonferans sistemiyle bağlanarak kendisinin gözü önünde kurbanı kesiliyor. Bu da her geçen gün Cansuyu’na olan güveni daha da arttırıyor” dedi.

Yardımlaşma Derneği kurmak isteyen kişilerin belirli şartları yerine getirdikten sonra faaliyetlerine başlayabildiğini bunun da kontrol mekanizmasının yeterli olmayışından dolayı istenmeyen hadiseleri beraberinde getirdiğini kaydeden Akova, “Tüm yardım derneklerini kontrol eden mekanizmanın daha da işlev hale sokmak gerekiyor. Kim kimden hangi tarihte ve ne şekilde yardım toplamış bunların tek tek kayda alınması gerekiyor, bu yeterince gerçekleşmediği zaman da maalesef kontrolsüzlük kendini gösteriyor. Gerçi bundan birkaç yıl önce bizim önerilerimiz ve girişimlerimiz doğrultusunda bir kontrol mekanizmasını oluşturan Valilik bünyesinde birim kurulmuştu kontrol sonunda mükerrer yardımlarla ilgili çok sayıda tespit gerçekleşmişti. Biz bu kontrol biriminin devam etmesinden yanayız. Ama maalesef devam etmedi. Yardım yapılan vatandaşların kontrol edilebildiği deyim yerindeyse tamamen hazıra alışmadığı bir ortak kontrol havuzunun da kurulması gerekiyor” dedi.

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır