Format Haber

‘Asgari ücret belirlenirken geçim şartları dikkate alınmalı’

‘Asgari ücret belirlenirken geçim şartları dikkate alınmalı’
05 Aralık 2020 - 18:38

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK, asgari ücret görüşmeleri öncesi ortak bir açıklama yaptı. Buna göre yeni yılda geçerli olacak asgari ücretin, salgın koşullarındaki iş ve gelir kayıpları dikkate alınarak ve insan onuruna yaraşır bir geçim düzeyi olarak tespit edilmesi gerektiğini vurguladı.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ve DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu imzasıyla yapılan ortak yazılı açıklama, ”Asgari ücret bir pazarlık ücreti değildir.” denildi, ”AsgariÜcret, işçinin ailesiyle insanca yaşamasını sağlayacak gelirdir. Asgari ücretin belirlenmesi müzakerelerinde göz önünde tutulması gereken öncelikli husus, çalışanların karşı karşıya bulundukları geçim koşullarıdır.” denildi.

Açıklamada 2021 yılı asgari ücret görüşmelerinin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının tüm dünya ve Türkiye’de ağır insani, sosyal ve ekonomik tahribatının yaşandığı bir dönemde başladığı belirtildi.

”Küresel salgın, başta işçiler olmak üzere tüm ücretli çalışanların yaşama şartlarını daha da ağırlaştırdı. Ciddi iş ve gelir kayıplarına yol açtı. Nitekim devletin resmi kurumunca açıklanan son büyüme rakamlarında, çalışanların milli gelirden aldıkları payın ciddi oranda gerilediği de görülmektedir. 2021’de geçerli olacak asgari ücretin, pandemi koşullarında yaşanan iş ve gelir kaybı dikkate alınarak insan onuruna yaraşır bir geçim ücreti olarak tespit edilmesi ortak düşüncemizdir.”

Üç işçi konfederasyonu, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun çalışmaları sırasında Anayasa’da yer alan “geçim şartları” yaklaşımına öncelikle uyulmalıdır vurgusu yaptı.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay,  asgari ücret görüşmeleri öncesinde “İşveren ve Hükümetin, insanları tebessüm ettirecek, bizim de ‘evet’ diyeceğimiz bir rakam getireceğini bekliyor ve umut ediyoruz” dedi.

 

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır