Format Haber

Covid-19, ‘Nerden İstersen Ordan Çalış’ modeline geçişi hızlandırdı

Covid-19, ‘Nerden İstersen Ordan Çalış’ modeline geçişi hızlandırdı
10 Eylül 2020 - 13:23

Pandemi süreci İşletmeler ve çalışma hayatı ‘Nerden İstersen Ordan Çalış’ modeline geçişi hızlandırdı. Yeni çalışma modelinde insanlar ister seyahat ettiği tatil beldesinden, ister kafe’den, ister evden çalışacaklar. Bu aynı zamanda şirketlerin sat başı işgücü maliyetinin düşmesine sebep olacak.

Tahminlemelere göre esnek çalışma saatleriyle evden çalışanlar, ofisten çalışanlara göre, ayda ortalama 1.4 gün daha fazla çalışıyorlar, bu yılda 16.8 güne denk geliyor. 2022 yılına kadar dünyadaki iş gücünün yüzde 42,5’inin mobil çalışanlardan oluşacağı ön görülürken, şirketlerin bu modelle çalışan başına ortalama 11 bin dolar tasarruf etmesi bekleniyor.

Ancak bu dönüşüm şirket kültürüne göre köklü değişimi gerektiriyor.

Covid-19, ‘Nerden İstersen Ordan Çalış’ modeline geçişi hızlandırdı

Esnek çalışma koşulları tabii ki yeni değil. 2019’da IWG Global Workplace’in 15 bin çalışan ve 80 ülkede gerçekleştirdiği araştırmaya göre, Almanya’da şirketlerin %80’i, Brezilya’da %76’sı ve Hindistan’da %58’i esnek çalışma saatleri uygulaması zaten yapıyorlardı. Artık bu uygulamaların ağırlık kazanacağını ve genel politikaya dönüşeceğini görüyoruz.

Zaten Teknoloji markaları başta olmak üzere birçok şirket birbiri ardına evden çalışma politikalarını açıklamaya başladılar.

Nitekim uzaktan çalışma ile ilgili olarak da Facebook, 2030 tarihine kadar bir geçiş süreci yaşayacağını ve bu tarihten itibaren şirketin yarısının evden çalışacağını açıkladı. Twitter ve Square, arzu eden çalışanlarının temelli evden çalışabileceklerini söyledi. Google, sene sonuna kadar evden çalışmanın yeni normal olduğunu ve sonrası için uzaktan çalışacak pozisyonları belirlediğini bildirdi. Gizlilik konusunda çok hassas olan Apple, ürün geliştirme süreçlerinin erken safhalarında, evden çalışma politikasını benimseyeceğini söyledi.

‘Evden Çalış’ deniyorsa da bu model aslında ‘nerden istersen orada’ çalış.

Yeni iş hayatında işe alınan personelin nerede oturduğu pek fark etmeyecek. Önemli olan personellerin uzaktan çalışmaya elverişli pozisyonlar belirlenmesi.

Wall Street Journal ve SurveyMonkey’in yaptığı araştırmaya göre Silikon Vadisi’nde teknoloji sektörü çalışanlarının %62’si işlerini rahatlıkla evden yapabileceklerini ifade etmişler.

İş arayanlar açısındanda da avantajlı durumlar oluşuyor. İş arayacağınız coğrafya genişliyor. Bu süreçte elbette teknoloji önemli bir rol oynuyor. Ancak bununla birlikte ekiplerin iş birliği yapmalarını, iletişim kurmalarını kolaylaştıracak çözümlere ve iyi iletişimcilere ihtiyaç artacak. Online çalışma sistemi ve oluşacak dijital iş akışları hem daha fazla şeffaflık hem de verimlilik getirecek. Şirketler açısından da çalışan memnuniyetinin arttırılması da önemli olacak.

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    © Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır