reklam
reklam
DOLAR 32,6592 % -0.45
EURO 34,9841 % -0.76
STERLIN 41,4244 % -0.63
FRANG 36,7836 % -0.25
ALTIN 2.424,16 % -0,86
BITCOIN 65.295,99 -0.956
reklam

Dezenformasyon, demokrasiler için dünya çapında büyüyen bir tehdit!

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Dezenformasyon, demokrasiler için dünya çapında büyüyen bir tehdit!
reklam

Oxford Üniversitesi tarafından araştırmaya göre dezenformasyon-yanıltıcı haber konularında Türkiye %49 ile en çok dezenformasyon yapılan ülkeler arasında yer aldı.

Oxford İnternet Enstitüsü Yanıltıcı haberler araştırmasına göre (sosyal medya manipülasyonu) 80’den fazla ülkede yaygınlaşarak küresel bir sorun ölçeğinde değerlendirildi. Dezenformasyonun bir siyaset stratejisi haline geldiği anlatılırken, ‘troller’ ile dezenformasyon’ uygulamalarının hükümet propagandaları ile ilişkisi ve siyasi partiler tarafından örgütlenmiş sosyal medya manipülasyonları ele alındı.

Raporda  birçok ülkede siyasi iletişimin bir parçası olarak dezenformasyon kullanıldığı vurgulanıyor. Buna göre 81 ülkeden 76’dan fazlasının siyasi iletişimin bir parçası olarak dezenformasyon kullanmasıyla, 2017’den 2020’a kadar sosyal medya manipülasyonu yapan ülke sayısı 2,5 katı aştığı gözlemleniyor.

Dezenformasyon-yanıltıcı haber, demokrasiler için dünya çapında büyüyen bir tehdit!

Araşırmada manipülatif haberlerin dünya çapındaki demokrasiler için büyüyen bir tehdit olduğu vurgulanırken, dezenformasyon-yanıltıcı haberlerin yoğunlaştığı alanlara yer verildi.  

Oxford İnternet Enstitüsü araştırmasında küresel ölçekte verilen Yanıltıcı haberler arasında, basın özgürlüğüne karşı “trol” ordularını konuşlandırma, seçimlerde adayları desteklemek için kullanılan sosyal ağ teknolojileri; nefret söylemini güçlendirmek için kullanılan ‘siyasi botlar’; verilerin yasadışı olarak toplanması; ülke bazında ise, örneğin Çin, Rusya ve İran destekli koronavirüs hakkında dezenformasyon kampanyaları, Belarus’ta aktivistleri hedef alan karalama kampanyaları.. 

Sosyal Platformlardan Filtreme

Raporun baş yazarı Dr. Samantha Bradshaw, özel ‘stratejik iletişim’ firmalarının propagandayı yaymada artan bir rol oynadıklarını belirtirken, trend olan siyasi mesajlaşma izlenimi yaratmak için botları ve diğer büyütme stratejilerini kullanan firmalara neredeyse 60 milyon dolar harcandığını söyledi.

Buna karşılık Facebook ve Twitter gibi firmaların filtremeleme çabaları da görülüyor.

Nitekim geçtiğimiz yıl boyunca sosyal medya firmaları, platformlarının siber birlikler tarafından kötüye kullanılması ile mücadele etmek için önemli adımlar attı. Ocak 2019 ile Kasım 2020 arasında 10.893 Facebook hesabı, 12.588 Facebook sayfası, 603 Facebook grupları, 1.556 Instagram hesabı ve 294.096 Twitter hesapları platformlar tarafından kapatıldı.

reklam

YORUM YAP