DünyaGündem

Dünya Meteoroloji Örgütü uyardı: ‘Sibirya’nın ısınmasının küresel sonuçları olacak!’

'İnsan müdahalesi olmadan sıcaklık artışının bu denli yüksek çıkması mümkün değil!'

Dünya Meteoroloji Örgütünden (World Meteorological Organization) Sibirya kaynaklı sıcak hava dalgası uyarısı geldi. Kuruluş, Rusya’nın Sibirya bölgesinde bu ay ortalama sıcaklığın geçen aya göre 10 derece yüksek olduğunu belirterek, sıcak hava dalgasının Kuzey Kutup Dairesinde orman yangınlarına ve deniz buzunun hızlı erimesine yol açtığını bildirdi.

Nitekim  Sibirya’daki ortalama sıcaklıkların, Kuzey Kutbu’ndaki yıkıcı yangınlara etkisi olan bir hava değişimi oluşturduğunu ifade eden uzmanlar, geçen ayın ortalamasının 10 santigrat derece (18 Fahrenhayt) geldiğine dikkat çekerek bunun bölge tarihinde olağanüstü bir durum olarak görüyor. Yüksek ısı, aynı zamanda Rus Antarktika (Arktik) kıyısındaki buz denizinin hızla tükenmesine neden oluyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Dünya Meteoroloji Örgütü Genel Sekreteri Petteri Taalas, Kuzey Kutbu’nda yüksek ısı artışının küresel ortalamanın iki katından daha hızlı olduğunu söyledi. Artan ısı büyük bir “bloke edici basınç sistemi” ve ”jet akımının kuzeye doğru salınması” nedeniyle Sibirya daha hızlı ısınıyor. 

Dünya Meteoroloji Örgütü (DMÖ) Genel Sekreteri Petteri Taalas, “Kuzey Kutup Dairesi (Arktik), dünya ortalamasından iki kat hızlı ısınan bir bölge. Bu durum, yerel nüfusu ve ekosistemi etkilediği gibi küresel etkiler de yaratıyor.” ifadelerini kullandı.

Taalas, bölgede sıcak hava dalgası nedeniyle büyük çaplı orman yangınlarına rastlandığını, Rusya’nın Artik sahilindenki Laptev ve Barents denizlerinde hazirandan bu yana deniz buzu seviyesinin ciddi oranda azaldığını belirtti.

Taalas, insan müdahalesinden kaynaklanan küresel ısınmanın etkisi olmadan sıcaklık artışının bu denli yüksek olmasının mümkün olmayacağını vurguladı.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı