Gündem

Ekonomilerdeki küçülme 70 milyon kişiyi ‘aşırı’ yoksullaştıracak

Dünya Bankası, ekonomilerin büyüme tahminlerini düşürdü ve durgunluk riskine dikkat çekti

Dünya Bankası’nın 2020 büyüme tahminlerine göre ABD ekonomisi yüzde 6,1, Avro Bölgesi yüzde 9,1 küçülecek. Ekonomilerde daralmaya işaret edilen raporda ‘deepest global recession’ terimi kullanılarak küresel durgunluğa dikkat çekildi.

Ekonomik küçülmenin nedeni koronavirüs salgının etkilerine bağlanıyor. Özellikle Amerika’ da pandeminin doğurduğu sağlık sorunları yanında başta dezavantajlı gurupların ‘Amerika Rüyası’ bu yıl büyük sosyal sorunlarla karşılaşacak gibi görünüyor. Nitekim ABD’ de kayıtlı işsizlerin sayısı 41 milyona ulaştı.

Ekonomideki küçülmelerin çok sayıda ülkeyi etkileyeceği vurgulanan raporda kişi başına gelirin 1870’den bu yana görülmedik ölçüde azalacağına, bunun da en az 70 milyon kişiyi ‘aşırı’ yoksullaştıracağına vurgu yapıldı.

Raporda salgının ekonomik sonuçlarını hafifletmek, yoksullaşan nüfusu korumak ve ülkelerin gelecekteki benzer olaylarla başa çıkma kapasitelerini geliştirmek için acil eylem planına ihtiyaç duyulduğu ifade ediliyor. Raporda halk sağlığı, makroekonomik riskler ve sosyal etkileri de kayda geçirilirken büyümenin sağlanmasında güçlü ve sürdürülebilir reformların da yapılmasına vurgu yapılıyor.

Gelişmiş ekonomilerde daha fazla küçülme yaşanacak

Dünya Bankası’nın 2020 büyüme tahminlerine göre gelişmiş ekonomilerde 2020’de ortalama yüzde 7 daralma bekleniyor; Raporda, Euro Bölgesi için Ocak ayında yüzde 1,0 büyüme olarak açıklanan 2020 tahmini yüzde 9,1 daralma olarak revize edildi.

Çin ekonomisi için büyüme tahminini yüzde 1’e düşüren Dünya Bankası, Rusya ekonomisinde de bu yıl yüzde 6 küçülmesini bekliyor. Gelişmekte olan ülke ekonomilerinin de bu yıl ortalama yüzde 2,5 daralacağının tahmin ediliyor.

Raporda çok sayıda ülkede kişi başına gelirin 1870’den bu yana görülmedik ölçüde azalacağına, bunun da en az 70 milyon kişiyi aşırı yoksullaştıracağına dikkat çekildi. Dünya Bankası, salgının ve ekonomilerin yeniden açılmasının gidişatına göre bu oranların daha da artabileceği uyarısında bulundu.

Dünya Bankası Türkiye için büyümede tahmini yüzde 3,8 ‘daralma’ bekliyor

Dünya Bankası’nın 2020 büyüme tahminlerinde Ocak ayında yüzde 3 büyüme bekliyordu; nisan ayında büyümemizi yüzde 0,5 olarak revize eden Dünya Bankası, haziran ayındaki raporunda tahminini yüzde 3,8 eksi olarak belirtti.

Bankanın, Türkiye ekonomisi için 2021 beklentisi ise yüzde 5 büyüme olarak tahmin edildi.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı