DünyaGündemKültür-Sanat

Fransa’ da lise bitirme ve üniversiteye giriş sınavından bazı sorular

Fransa' da üniversiteye girmek için Baccalauréat adı verilen bu değerlendirmeden geçmek gerekiyor

Bahadır Kaleağası yurtdışı bilim eğitim ve kültür faaliyetlerini yakından izleyen bir isim. Sosyal paylaşım sitesinde Fransa’ da bir nevi lise bitirme sınavı olan ve üniversiteye girmek için geçilmesi gereken sorulardan bir demet paylaştı.

Baccalauréat sınavı adı verilen bu değerlendirmede öğrencilerin ilgi alanları ve entelektüel birikimlerini ölçülüyor. Türkiye’ de de bir zamanlar bu uygulama vardı, sonra kaldırıldı. Hatta orta okul sonunda yapılanı varmış..!

Fransa’ da bu sınavlar için dersanelere gitmenize gerek yok.

Okul bitirme sınavları üniversiteye giriş puanı açısından belirleyici olması yanında, konuların ele alış biçimi, düşünme ve değerlendirme derinliğine ilişkin eğitim kalitesini göstermesi açısından önemli.

İşte Baccalauréat sınavının bu yıla ait sorularından bir demet:

(Edebiyat Konuları) ‘Zamandan kaçmak mümkün müdür?’

‘Bir sanat eseri nasıl iyi biçimde açıklanabilir’

‘Hegel’ den alıntılanan metni (Doğa kanunları ile beşeri- hukuktan doğan- kanunların  arasındaki farka dair) açıklayınız.’

(Ekonomik ve Toplumsal) ‘Ahlak en iyi siyaset midir?’

‘Emek insanları ayrıştırır mı?

(Teknolojik) ‘Yalnızca değiştirilebilir olan şeyin mi değeri vardır?’

(Bilim) ‘Çok sayıda kültürün varlığı insan türünün birliği önünde engel oluşturur mu?’ ‘Ödevlerini tanımak özgürlüğünden vazgeçmek anlamına gelir mi?’ ‘FREUD’ tan alıntılanan metni (Bilimsel araştırmanın zaman içinde seyri üzerine) açıklayınız.’

(Tarih) ‘2. Dünya Savaşı’nın sonundan bu yana çatışma merkezi olarak Yakın ve Orta Doğu.”

Bahadır Kaleağası kimdir

Kaleağası, 2016 yılından itibaren TÜSİAD yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterliği sorumluluğunu üstlendi. Paris Bosphorus Enstütüsü Başkanı, Brec-Brüksel Enerji Kulubü Onursal Başkanı, BusinessEurope İcra Kurulu Üyesi (Avrupa İş Dünyası Konfederasyonu), Brüksel Üniversitesi Avrupa Etütleri Enstitüsü’nün Bilimsel Üyesi ve bir çok kurumda yönetim kurulu üyeliğine sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı