DünyaGündem

Kargo taşımacılığı, havayolları şirketlerinin zor zamanlarında can simidi oldu

Pandemide havayolları şirketleri navlun ve sağlık ekipmanları taşımacılığında kritik rol oynadı

Pandemi sürecinde seyahat kısıtlamaları nedeniyle havayoluyla seyahat edenlerin sayısı çok düştü;birçok şirket bu dönemde gelir kayıpları nedeniyle mali çıkış arayışına girdi.

İşte bu süreçte kargo taşımacılığı, havayolları iflaslarından kurtulmada can simidi oldu.  IATA’ya göre, (International Air Transport Association, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği kısaltmasıdır.) salgının neden olduğu küresel ekonomik yavaşlama, Nisan ayında yıllık% 28 oranında hava taşımacılığı düşüşü yaşadı. Ancak bu değişim yolcu sayısında keskin azalmayı işaret ederken malların nakliyesi arttı. Böylelikle kargo operasyonlarıyla hem şirketlerin gelir kayıpları bir ölçüde telafi edildi, hem de hayati küresel tedarik zincirlerinin çalışmasını sağlamada önemli bir hizmet gördü.

Örneğin Finnair, havayolu uçuşlarının durma noktasına gelmesi nedeniyle ikinci çeyrek için 174 milyon € (202 milyon $) – günde yaklaşık 2 milyon € – ve ilk yarı için 265 milyon € işletme kaybı yaşadı. Finnair, 30 Haziran’a kadar bir dizi kargo hizmetini sürdürdü ve 600 uçuş gerçekleştirdi ve şirket üç aylık dönem için 69 milyon € gelir elde etti.

Benzer şekilde Emirates CEO’su Tim Clark da kargo kapasitesine yönelik kritik ihtiyacı gözönüne alarak navlun hizmetlerine ağırlıkverdiklerini söyledi. Emirates SkyCargo, Nisan ve Haziran 2020 arasında altı kıtadaki varış noktalarına, 10.000’den fazla kargo uçuşu gerçekleştirdi;

Yine aynı dönemde havayolları, tedarik zinciri açısından büyük önem kazanan sağlık ekipmanlarının taşınmasında da kritik rol oynadı. Mesela Frankfurt Havaalanı kriz sırasında 3,5 milyar solunum maskesi taşıdı. LATAM Cargo, Brezilya hükümeti için 240 milyon maske teslimatını geçen günlerde tamamladı. Mesela British Airways, kardeş kuruluşu IAG Cargo ile birlikte Mayıs ayı sonuna kadar İngiltere Ulusal Sağlık Servisi için KKD ve vantilatörler taşıyan 80’den fazla kargo charter uçuşu gerçekleştirdi. Şirket bu uçuşlarda önceleri koltuklarda kargo taşırken, iç kısmın temizlenmesi yani oturma guruplarının bir kısmını kaldırarak daha geniş iç hacim sağlama yoluna gitti.   Bunun gibi birçok şirket de  tavana, yolcu koltuklarına, yolcu kabininin zeminine yüklenen kargo ile birçok uçuşlar gerçekleştirdi.Aynı şekilde Hindistan’ın GMR Hyderabad Uluslararası Havaalanı (GHIAL) da benzer dönüşümler yaşandı. Öyle kibu dönemde kargoların% 70’inden fazlasının ilaç yanında, aşı, meyve, sebze ve diğer bozulabilir ürünler gibi temel yüklerin güvenli taşınabilmesinde soğuk-hava lojistiğini de geliştirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı