Format Haber

Manisa’ nın tarihi tren İstasyonu’ ndaki çevre üniteleri ilgi bekliyor

Manisa’ nın tarihi tren İstasyonu’ ndaki çevre üniteleri ilgi bekliyor
17 Haziran 2020 - 23:10

Manisa’ nın tarihi tren İstasyonu’ ndaki çevre üniteleri, yani depoları, sundurması, eski lokomotifler için su deposu art bakım kısmını içeren binaların hepsi, 1860’ larda İngilizler tarafından yapılan binaların orijinalleri ilgi bekliyor.

Manisa’ da birçok tarihi eser korunmasızlıktan ya da hafriyattan dolayı yıkıldı. Elimizde pek az tarihi bina var. Bunlardan biri Manisa’ nın tren İstasyonu’ nda bulunuyor.

Manisa’ nın tarihi tren İstasyonu’ ndaki çevre üniteleri, yani depoları, sundurması, eski lokomotifler için su deposu, art bakım kısmını içeren binaların hepsi, 1860’ larda İngilizler tarafından yapılan binaların orjinalleri ilgi bekliyor.

İstasyon yakınlarındaki Devlet Hastanesi’ nin yıkımına ilişkin takvim beklenirken, formathaber olarak bir öneri getiriyoruz:

Tarihi tren istasyonu ve çevre ünitelerini içine alan bir projeyle bu bölgenin, benzerlerini birçok Avrupa ülkesinde gördüğümüz salon, spor, servis alanları, restoran ya da rekreasyon sahalarına dönüştürülmesi uygun olur düşüncesindeyiz.

Manisa’ daki tarihi tren istasyonuyla ilgili Araştırmacı-Tarihçi Erkan Akbalık’ la konuşuyoruz:

İstasyon binasının çevre ünitelerinin kısa tarihini anlatır msıınız. 

”Burası istasyon binasının yolcu kısmı gişeler kısmı hariç, diğer çevre üniteleri, yani depoları, sundurması, eski lokomotifler için su deposu art bakım kısmını içeren binaların hepsi, 1860’ larda İngilizler tarafından yapılan binaların orijinalleridir. Günümüze kadar orijinal haliyle, ufak-tefek tadilatlar hariç gelmiştir.”

Su depoları var değil mi burada?

”İki kule su deposudur; alt tarafı nasıl değerlendiriliyor bilmiyorum ama üst tarafı su deposu. Diğer taraftaki bakım deposu, bulunduğumuz yerler de depolar. İngilizler o zaman yaparken 1863’ den 1875 arası Alaşehir’e olan hattı yapıyorlar. Yaptıktan sonra da tel-tek fotoğraflarını çekerek bir albüm oluşturuyorlar. Albümde maalesef  Manisa yok; Turgutlu (Kasaba) Alaşehir, Ahmetli, Sart-Salihli İstasyonları fotoğrafları var. İstasyonun bulunan şehrin, ilçenin ya da kasabanın büyüklüğüne göre istasyonu tasarlıyorlar, A-B-C gibi sınıflandırıyorlar. Mesela Ahmetli’ ye gittiğinizde oranın küçük istasyonu var; Alaşehir veya Salihli’ ye gittiğinizde sundurması olan, deposu olan, oradan tarım ürünleri ihracatını yapabildikleri alanlar olan mekânlar da var. Manisa bir şehir merkezi olduğu için Manisa’ nın istasyonu onlardan daha büyük dizayn ediliyor. Dolayısıyla Manisa İstasyonunun bakım hangarı, depoları, sundurması daha büyük olduğu aşikar zaten.Bunların kaybedilmemesi faydalı olacaktır.”’

Biz önerimizi tekrarlayalım:

Tarihi istasyon binasının çevre üniteleri ve Devlet Hastanesi arazisiyle birlikte, benzerlerini birçok Avrupa ülkesinde gördüğümüz salon, spor, servis alanları, restoran ya da rekreasyon sahalarına dönüştürülmesi uygun olur düşüncesindeyiz.

 

 

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır