Format Haber

Manisa’ nın Yunan işgaline karşı direniş isimlerinden Müftü Alim Efendi’ nin Kuva-yı Milliye belgesi

Manisa’ nın Yunan işgaline karşı direniş isimlerinden Müftü Alim Efendi’ nin Kuva-yı Milliye belgesi
08 Eylül 2020 - 14:47

Bugün 8 Eylül 2020, Manisa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıldönümü. Kutlu olsun. Allah bir daha bu millete ve vatana o günleri yaşatmasın.

İşgal yılları ve kurtuluş mücadelesinin verildiği zaman dilimi, bu coğrafya tarihinin belki de en önemli dönemidir. Unutulmaz acıların yaşandığı, çocuk, kadın ve yaşlı demeden akla gelebilecek her türlü zulmün uygulandığı bir dönem.

Vatan toprağının her bir köşesinden olduğu gibi, Manisa’nın da işgale uğramaması, düşman çizmeleri altında ezilmemesi için, hayatı pahasına gayret gösteren kahramanlarımız vardı. Bunların başında Müftü Alim Efendi geliyordu. Gerek işgal öncesinde gösterdiği çabaları gerekse işgal ile birlikte, işgalcilere karşı gösterdiği duruş ile bir örnek şahsiyet. Bu kahramanları tanımak ve tanıtmak, millet olmanın, bir ülkü etrafında toplanmanın ve bir beden, bir ruh olmanın gereklerindendir. Maalesef yakın tarihimizde böyle bir işgal olmuş, işgale karşı efsanevi bir kurtuluş mücadelesi verilmiş ve zafere ulaşılmıştır. Bu kötü günlerin sebep-sonuç ilişkisini öğrenmek ve öğretmek -bir daha yaşanmaması adına farkındalık oluşturmak- bu milletin bütün fertlerinin bir ödevidir.

Müftü Alim Efendi, yöremizin kahraman bir şahsiyeti ve simgesidir. Kendisi verdiği mücadele ile Yunan işgal güçlerinin hedefi haline gelmiş ve bertaraf edilmesi gereken bir düşman olarak görülmüştür. Bertaraf edebilmek için de öncelikle ele geçirilmesi gerekiyordu. Bunun için Yunan Fevkalade Komiserliği tarafından İzmir’e çağrılmıştır. Bu çağrı bir davetiye gibi değildir. Bir Yunan zabiti nezaretinde İzmir’e götürülmesi isteniyordu. Yani kısaca tevkif edeceklerdi. Durumdan haberdar olan Müftü Alim Efendi, Manisa’yı terk ederek Akhisar’a gitmiş ve orada Kuvay-ı Milliye’ye katılarak mücadelesine buradan devam etmiştir.

Aşağıda paylaştığımız iki belgede özet olarak, yukarı satırlarda bahsettiğimiz gibi, Alim Efendi’nin Yunan Fevkalade Komiserliği tarafından İzmir’e çağrılması, bunun üzerine kendisinin Manisa’yı terk ederek, Akhisar’a gittiği ve Kuva-yı Milliye’ye katıldığı, Manisa Müftülüğü’nün uzun müddet vekille idare edilemeyeceğinden kendisinin azl edilerek yerine Manastır Müftüsü Abdülhamid Efendi’nin tayinin uygun olacağı belirtilmektedir.

Kurtuluş mücadelesini vererek zaferle taçlandıran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün kahraman efradın ruhları şad, mekanları cennet olsun.

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır