Format Haber

Milli Eğitim Bakanlığı’ nın öğrencilere kitap tavsiyelerinde nitelik arttı

Milli Eğitim Bakanlığı’ nın öğrencilere kitap tavsiyelerinde nitelik arttı
03 Mayıs 2020 - 0:37

Milli Eğitim Bakanlığı’ nın öğrencilere kitap tavsiyelerinde bu yıl geçen yıllara göre edebiyat alanında daha nitelikli eserlerle okumaya daha teşvik ediliyor.

formathaber.com konuyu araştırdı. kitapçılarla sahaflarla konuştuk. Tavsiye edilen kitaplar ve Öğretmenlerin derslerinde bu eserleri ele almalarının bir nedeni olduğunu gördük.

Aldığımız bilgilere göre geçen yıllarda öğrencilerin ortak sınavlarda ortalamanın çok gerisinde kalmalarının gerekçesi araştırıldı.

Aklı başında insanlar, yöneticiler sebebinin öğrencilerin ders konuları iyi anlayamadıklarını, anlayamadıkları için soruya cevap veremediklerini tespit etti. Buna çözüm olarak da çocukların daha çok okumaları gerektiği anlaşıldı.

Bu doğrultuda gerek ilköğretim okulları gerek liseler düğmeye bastı, güzel okuma listeleri yapılmaya başlandı. Bu listelerde ilköğretim aşamasında dünya çocuk klasikleri, çağdaş yazarlarımızın kitapları ön planda yer alıyor.

Bunun dışında liselerde, yine güncel yazarlarımızın eski yazarlarımızın kitapları istenmektedir. Bunların içinde yelpaze geniş tutuldu, Orhan Pamuk’tan Yaşar Kemal’e, Tarık Buğra’ dan Orhan Kemal’e kadar kitapları tavsiye ediliyor.

Önemli olan hangi yazarın istendiği de değil, çocukların kitap okumaları önemli. Çocuklar kitap okudukça, sorularda önlerine çıkan paragrafları daha iyi anlayacaklar, cevapları daha iyi vereceklerdir; aynı zamanda da hızlı düşünüp hızlı cevap vermeyi öğreneceklerdir.

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır