Format Haber

Orman ‘şeflikleri’ bölge sahalarındaki doğayı güzelleştiriyor

Orman ‘şeflikleri’ bölge sahalarındaki doğayı güzelleştiriyor
03 Mayıs 2020 - 1:02

Orman Bölge Müdürlükleri, Şefliklerinde çalışan yetkililerin sahadaki emeklerinin toprağa, yeşilliğe ve coğrafyanın verimli dönüşümüne yansıyan çabalarının önemi büyük

Türkiye coğrafyası doğanın en güzel ve verimli topraklarını barındırsa da çölleşme, kentleşme, iklim değişiklikleri, düzensiz tarım ve su kaynakları başta olmak üzerine giderek tahrip olan küresel riskleri kendi ölçeğinde sert bir şekilde hissediyor.

Bu risklerin en önemlilerinden biri erozyon tehlikesi. Öyle ki orman alanlarının %54’ü, tarım alanlarının %59’u ve meraların %64’ünde orta ve şiddetli erozyonun yaşandığı ülkemiz, çölleşme ve kuraklıktan en fazla etkilenen ülkeler arasında sayılıyor.

Türkiye’de kurak ve yarı kurak alan miktarı 51 milyon hektara ulaştığı tespit edildi. Ayrıca Türkiye’nin %65’inin kurak ve Kaş escort bayan yarı kurak özelliklere sahip olduğu biliniyor.

İşte Orman Bölge Müdürlükleri, Şefliklerinde çalışan yetkililerin sahadaki emeklerinin geri dönüşlerinin alınması bu nedenle çok önemli… Düşünün, 1 cm toprak tabakası 100 ile 1000 yıl arasında oluşuyor. Orman teşkilatı ise 1 cm toprağımızı koruyabilmek için adeta erozyonla savaşıyor. Şunu unutmayalım ki Ormanlık alanlar çıplak alanlara kıyasla erozyonu 350 kat azaltır…

Bu nedenle Orman Bölge Müdürlükleri, Şefliklerinde çalışan emeklerinin toprağa, yeşilliğe ve coğrafyanın dönüşümüne yansıyan çabaları, Türkiye’ nin daha geniş ve verimli toprak alanlarına kavuşmasındaki en büyük pay sahibi olduklarını hatırlatıyor bizlere.

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır