Format Haber

Otobüs Kazaları Üzerine!

Otobüs Kazaları Üzerine!
Muzaffer Yurttaş( drmuzaffer45@hotmail.com )
12 Ekim 2021 - 10:32

Son aylarda ardı ardına meydana gelen otobüs kazaları sonucu onlarca vatandaşımız vefat etti ya da yaralandı. Son olarak Afyon İscehisar’da öğrencileri taşıyan aracın yaptığı kaza sonucu 5 öğrenci hayatını kaybetti. Ölenlere Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyorum. Artan otobüs ve toplu taşıma araçlarının karıştığı kazalarda pek çok faktörün yanında en önemlisi şoförlerden kaynaklanan kazaların oldukça fazla olduğu hususu dikkati çekmektedir. Takometrelerin usulsüz kullanımı, şoförlerin yorgun oluşu ve gereğinden fazla çalıştırılması, araçların yeterli ve rutin bakımlarının düzenli yapılmaması gibi pek çok husus kazaların artmasına neden olmaktadır.

Toplu taşıma aracı ya da ağır vasıta kullanabilecek kişilerin çok ciddi eğitim, sınavlar ve testlerden geçirilmesi gerekir. Tecrübesi olmayanlara ve uzun süre normal araç kullanımı deneyimi bulunmayanlara bu araçların sorumluluğu teslim edilmemelidir. Freni patlayan tırı, kırmızı ışıkta bekleyen araçların üzerine süren şoförün nasıl bir psikoloji ve zekaya sahip olduğunu tahmin etmek zor olmasa gerekir. Alkollü araç kullandığı tespit edilen kişi asla toplu taşıma aracı kullanamamalıdır.

Toplu taşıma araçlarına sivil kıyafetli denetleme elemanları bindirilerek gizli denetimler yapılmalıdır. Toplu taşıma araçlarının rutin bakımlarının yapılıp yapılmadığı çok ciddi şekilde bir kurum tarafından denetlenmelidir. Belirli yaşın üzerindeki araçlar toplu taşımada ve yük taşımada kullanılmamalıdır. Toplu taşıma aracı ve ağır vasıta kullanan kişilerin psikolojik testleri belirli aralıklarla ciddi olarak değerlendirilmelidir. Refleksi, muhakeme yeteneği azalan sürücüler bu tür araçları kullanmaktan men edilmelidir. 65 yaşın üzerindeki öğretmeni zorunlu emekliliğe sevk ederken 65 yaşın üzerindeki bir şoföre onlarca hayat nasıl emanet edilebilir?

Manisa Kitap Fuarı Daha da Büyümeli!

Manisa 4. Kitap Fuarı’nı arkadaşlarımızla birlikte ziyaret ettik. Bol bol kitap aldık, yazarlar ile sohbet etme imkanı bulduk. Emeği geçenleri tebrik ediyorum. Ancak şunu da belirtmeliyim ki, okullardan öğrenciler gruplar ve sınıflar halinde buraya getirilmeliydi. Kitap fuarları daha canlı, daha ilgi çekici hale getirilmelidir. Fuar çevresinde gençlerin ilgisini çekecek kafe benzeri yerler oluşturulmalıdır. Değişik mahalle ve köylerden öğrenciler fuar alanına ücretsiz olarak taşınmalıdır. Üniversiteli öğrenciler ile kitap fuarı buluşturulmalıdır. Yazarların imza günleri ve tarihleri şehrin dört bir yanındaki reklam panolardan ilan edilmelidir.

Bu fuarın Manisa için önemli olduğunu düşünüyorum. Manisalı yazar ve şairler bu fuar bünyesinde bir araya getirilmeli ve sempozyumlar düzenlenmelidir. Şiir akşamları hayata geçirilmelidir. Şairlerle söyleşiler yapılmalıdır. Bunun İçin fuar alanında uygun salonlar oluşturulmalıdır. Bu bünyede resim, fotoğraf ve karikatür sergileri düzenlenmelidir. Fuar bünyesinde okuyanı, yazanı, düşüneni, çizeni aynı çatı altında toplamayı hedeflemek gerekir.

Manisa’da Muhteşem Naht Sergisi!

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesi olarak Manisa Fatih Sergi Sarayı’nda Eğitme Katkı Derneği tarafından düzenlenen ve Naht Sanatçısı değerli dostumuz Hasan Kabadağ tarafından yapılan eserlerin yer aldığı sergiyi ziyaret ettik.

Muhteşem bir sergi. Manisa’da bu tür kültürel ve sanatsal çalışmaların desteklenmesi ve sayılarının artmasını diliyorum. Bu sergiyi görmeyen ve kaçırmak istemeyenlere 14 Ekim Perşembe günü akşamına kadar serginin devam ettiğini hatırlatmak isterim. Tüm sanatsever hemşehrilerimizin sergiyi görmelerini önerir ve alacakları eserler ile ihtiyaç sahibi öğrencilere destek olunacağını hatırlatırız. Sergiyi bize gezdiren değerli dernek üyesi Mehmet Boyacılar’a, dernek başkanı Süleyman Sami İlker hocamıza ve emeği geçenlere nezaketi ve misafirperverlikleri için teşekkür ederiz.

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır