Format Haber

Rusya’ nın tarım ihracatından elde ettiği hasılat silah ihracatının üçte birine ulaştı

Rusya’ nın tarım ihracatından elde ettiği hasılat silah ihracatının üçte birine ulaştı
17 Aralık 2020 - 22:03

Rusya dev sera yatırımlarıyla tarımda büyük bir hamle gerçekleştiriyor. Nitekim Rusya tarımsal ürünlerde “ihracatçı ülke” olarak ön plana çıkmaya başladı.

Rusya Ulusal Tarım Üreticileri Forumu’nda konuşan Devlet Başkanı Vladimir Putin, tarımsal üretimde iddialı hedefler belirledi, ”4 yılda gıda konusunda dış ticaret fazlası verilecek!” dedi.

Özel oturumda yaptığı konuşmasında et ürünleri ve işlenmiş gıda ihracatının da artacağını söyleyen Putin, tahıl başta olmak üzere gıda ihracatı açısından Asya-Pasifik bölgesini ve Azak -Karadeniz havzasını ‘gelecek vaat eden pazarlar’ olarak niteledi. Ayrıca, Dünya Ticaret Örgütü normları kapsamında yabancı üreticilerle rekabet hâlinde olan yerli Rus tarım sektörüne hükümet desteği vermeyi vaat etti.

2015-2019 yıllarında Rusya’nın küresel silah ihracatındaki payı % 21 iken, bu yıl tarım ihracatından elde ettiği hasılat silah ihracatının üçte birine ulaştı

Rusya’nın tarım ihracatından elde ettiği hasılat silah ihracatından gelen geliri şimdiden üçte bir oranında aştı. 2000 yılına kıyasla ülkenin tarım ürünleri ve gıda ihracatı 16 katına çıktı. Tarım ihracat hasılatı 28,8 milyar dolar olan (2017′ de Rusya‘nın tarım ihracatı 20 milyar dolardı) ülkenin savunma sanayiinden elde ettiği gelir ise 15,6 milyar dolarda kaldı.

Geçen yıl tarımsal üretim yüzde 2,4 ’lük bir büyüme kaydetti. Ülkede tahıl ve şeker pancarı üretimi de katlanarak artıyor.

Rusya’nın istatistik kurumu Rosstat’ın açıkladığı yeni verilere göre bu sezon, tahıl üretimi ülke adına bereketli geçen geçen yılı ve Sovyetler Birliği döneminde 1978 yılında gerçekleşen rekor üretimi dahi aşmış durumda. 85,9 milyon tonu buğday olmak üzere yaklaşık 135,4 milyon ton tahıl üretimi söz konusu. Bu rakamlar geçen yılın 1 milyon ton üzerine çıkıldığı anlamına geliyor.

Rusya Tarım Bakanlığı, ihracat tahminlerini revize ederek 50 milyon ton tahılın ihraç edilmesinin beklendiğini duyurdu. Büyük bir kısmını buğday ve balığın oluşturduğu gıda ihracatını geçen yıl 19 milyar dolar gibi rekor bir düzeye getiren Rusya’nın 2025 yılı itibarıyla 60 milyon tonu ihraç edilmek üzere toplamda 150 milyon ton tahıl üretmesi bekleniyor.

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır