Format Haber

Sahaf Beşeri: ”Çabuk zengin olma’ ve Kripto-Para konularına ilgi arttı!”

Sahaf Beşeri: ”Çabuk zengin olma’ ve Kripto-Para konularına ilgi arttı!”
23 Nisan 2021 - 18:25

Gündemde kripto para borsası ve kripto aracı kurumlarına ilişkin haberler yer alıyor. Bununla birlikte kitap seçimlerinde de ‘çabuk zengin olma’ konularına ilişkin talebin arttığını gözlemliyoruz. Bu konuda Sahaf Mehmet Beşeri ile konuşuyoruz.

Mehmet Ağabey, son günlerde özellikle kişisel gelişim ve kripto para konularına bir merak var, siz bunu nasıl değerlendirirsiniz; gözlemlerinizden söz eder misiniz?  

Ben kitapçılık yaptığım için, 45 yıldan beri bu işi sürdürüyorum, ben insanların sordukları kitaplar üzerinden kafalarında neler düşündüğünü az-çok bilen birisiyim. İnanın bana, istediği kitaptan onun ruh halini bile ben tahlil edebilirim; bu da bir melek sırrıdır, işin latife yönü de var ama bu kadar net söylüyorum. Son zamanlarda, özellikle korona yasaklarının yoğunlaştığı dönemde, ‘Zengin Baba-Yoksul Baba, Düşün ve Zengin Ol’ gibi, veya, Borsada Tek Başına, hızlı para kazanma Yöntemleri, kripto Para ‘da kazanç gibi kitaplar rağbet görmeye başladı. Üstelik beş liraya on liraya müşteri bulamayan kitaplar, bir baktık ki yüz lira, yüz elli-İki yüz liraya kadar da çıkıyor.

Kripto kitapları var mıydı?       

Bu tür kitaplar da piyasaya çıktı, bunlar da satılıyor. Yakın süreçte bıtcoin-kripto para vs. anlatan kitaplar çıktı.

Müşterilerin kitap tercihlerindeki bu ilgiyi nasıl değerlendiriyorsunuz

Önce rahmetli Kemal Tahir’ in bir sözüyle konuşmama başlayayım. Yanılmıyorsan Yedi Çınar Yaylası, Büyük Mal, bu kitapların birinde bir fareye demişler ki ‘Şu delikten çık şu deliğe gir, sana bir tulum peyniri vereceğiz. O da demiş ki ‘Olmaz!’ ‘Yahu neden olmaz, işte bak şu kadar kısa mesafede epey ücret alacaksın. ‘Yoo’k’ demiş, ‘Yol kısa navlun çok; bu işte bir tuzak var!’

Şimdi insanlar ne kadar kısa yoldan köşeyi dönme düşüncesinde oldukları vakit o kadar çok kandırılmaya müsaittir. Türkiye’ de biz bunların defalarca örneklerini yaşadık. Örneğin 80’in hemen sonrasında, Özal’ın başlangıç döneminde bir Banker Bako olayı yaşadık; 18 yaşındaki çaycılık yapan adam ‘Banker’ tabelası astı, asar asmaz parayı toplamaya başladı. Ardından kaç yüz bin kişinin zarar ettiği anlaşıldı. Keza bir Banker Kastelli olayı ki Banker Kastelli bu işi daha kurallarına uyan bir şekilde yapan, bankaların tahvillerini satan, onları ihtiyat akçesi olarak bulunduran bir kişiydi. Hatta pekçok ünlü de onun reklamlarında yer aldı. Netice de o da battı. O dönemde 2000’e yakın bankerlik yapan insan vardı, hepsi battı. Yahu çok değil bundan 2 yıl önce bi Çiftlikbank olayı yaşandı. Gene bir genç biri, tosuncuk, Çiftlikbank kurdu, ineğin üzerine tıklıyorsun,  sonra o ineği sağıyorsun; bir baktılar ki sağılan inek değil, Çiftlikbank da değil, o işe para yatıranlarmış. Şimdi de bu kripto para olayı çıktı, başka olaylar da vardır, bunların hepsi insanların namuslu yoldan, düzgün yoldan, gerçekten kurallarıyla üreterek, oluşturarak, düzgün bir iş sahibi olarak hayatlarını devam ettirebilme imkanlarının azalması, aynı zamanda onların ‘kısa yoldan zengin olma’ düşüncelere daha fazla kafa yormalarına yol açıyor; gayet doğaldır.

Biz bu ‘Üreterek kalkınma’ işine kafa yormalıyız sanırım

Tabii… Şimdi Allah rızası için bu memleket, bakın bugün 23 Nisan, yokluklar içerisinde kurulan bir memleketiz; bizim millet olarak-devlet olarak varoluş hikayemiz büyük bir destandır; büyük yokluklarla mücadele ederek, yedi düvelle savaşarak milli mücadelesini vermiş bir ülkeyiz. Savaş sırasında dahi bir Meclis oluşturan ve bunu Cumhuriyetle taçlandıran ülkemizde, arkadaş, o yıllarda yokluklarla ne yatırımlar yapıldı, neler başarıldı; bugün ise her türlü imkânımız var, para desen para, yetişmiş eleman desen o da var, arazi desen arazi-deniz desen deniz, nehir desen nehir, göl desen göl; adam ekip adam biçeceğimiz verimlilikte ovalarımız ve bunları işleyecek her türlü ekipmanımız, makinamız, teçhizatımız, sistemimiz-düzenimiz, mühendisimiz var.

Ama… Gel gelelim ne hikmetse memlekette insanların büyük bir kısmı geleceğinden ümitsiz, kararsız, ne yapacağını bilmiyor, bocalıyor ve kaderleri ne yazık ki dünyadaki ve Türkiye’ deki muktedirlerin iki dudağının arasında.

Yine de her ne olursa olsun, insan, meşruiyet sınırları içerisinde hayatını devam ettirmeli, ekmeğini kazanabilmek için elinden gelen gayreti göstermelidir; şartlar ne kadar kötü olursa olsun bir şekilde bunun yolu bulunur ve hayata geçirilir.

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır