Format Haber

TDED Manisa’dan Yörük kültürü ve edebiyatı etkinliği

TDED Manisa’dan Yörük kültürü ve edebiyatı etkinliği
06 Ağustos 2022 - 9:09

Düzenlemiş olduğu etkinliklerle büyük bir ilgi ve taktir toplayan Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesi’nin bu haftaki etkinliği yörük kültürü ve edebiyatı üzerineydi. Özellikle yörük türkülerinin çalındığı, seslendirildiği, edebiyat sohbetlerinin konuşulduğu geceye Manisa il ve ilçelerinden gelen katılımcılar büyük ilgi gösterdiler. Düzenlenen geceyle ilgili düşüncelerini dile getiren TDED Manisa Şube Başkanı Ben de Gacar Yörükleri’ndenim. Yörüklerden her şey çıkar öğretmen, avukat, doktor, mühendis hepsi çıkar ama tek bir şey çıkmaz, hain çıkmaz. Yörükler vatanına, milletine, bayrağına bağlı insanlardır” dedi.

TDED Manisa Şubesi tarafından yapılan Manisa İrfan Meclisi Sohbetleri’nde Ağustos ayının konusu Yörük Kültürü, Yörükler ve Edebiyat’tı.

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesi Başkanı Dr. Muzaffer Yurttaş’ın moderatörlüğünde gerçekleşen programa Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı Haşim Bilir, Ak Parti Manisa İl Başkanlığı Sosyal Politikalardan sorumlu Başkan Yardımcısı Hanife Baran, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Emin Ercan, Turgutlu Yörük Türkmen Derneği Başkanı Ayşe Demir ve ekibi, Manisa Sancaklı Yörükler Derneği Başkanı Ahmet Hulusi Arslan ve ekibi, Selendi Çampınar ve Çamyayla Yörük Derneği Başkanı Ümit Öz ve ekibi, Manisa Alaşehirliler Derneği Başkanı Ömer Çoraplı ve Ekibi, Turgutlu Osmancık Mahallesi Muhtarı Salim Çetin, MY Kolej Müdürü Harun Çevik, TDED Manisa Şubesi üyeleri ve Manisalılar katıldı.

Aşık Osman Feryadi’nin türküleriyle Selendi Çampınar ve Çamyayla Yörük Derneği Başkanı Ümit Öz ve ekibinin Selendi yöresine ait halk oyunu ile renk kattığı programda Yörük kültürünün dünü bugünü ve geleceği konuşuldu.

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesi Başkanı Dr. Muzaffer Yurttaş program konuştu. Muzaffer Yurttaş “Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘Arkadaşlar! Gidip, Toros Dağları’na bakınız, eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla bizi yenemez.’ diye tarif ettiği vatanına, bayrağına, ezanına yürekten bağlı özgürlüğüne düşkün milletini seven Yörükleri ve Türkmenleri selamlıyorum. Ben de Gacar Yörükleri’ndenim. Yörüklerden her şey çıkar öğretmen, avukat, doktor, mühendis hepsi çıkar ama tek bir şey çıkmaz, hain çıkmaz. Yörükler vatanına, milletine, bayrağına bağlı insanlardır. Yörük olmak bir ayrıcalık değil bir üstünlük de değildir. Yörükler kurucu unsur olmalarını yanın bu memleketin birleştirici unsurudur aynı zamanda.” dedi.

Yörük dernekleri başkanları ve katılımcılar yaptıkları konuşmalarda özetle “Yörük kültürü hakkında çeşitli çalışmalar yapıldı ancak modern hayatın getirdiği kronik hastalıklarımız var teknoloji bir taraftan hayatımızı kolaylaştırırken yozlaşma noktasında da maalesef ciddi bir etken durumda. Kurduğumuz dernekler aracılığıyla Yörük-Türkmen kültürünü genç nesillere aktarıp yaşamasını devam ettirmektir.” dediler. Bugünkü gerçekleştirilen programdan duydukları memnuniyeti dile getirirken buna benzer etkinliklerin artması gerektiğini ve Yörük-Türkmen dernekleri olarak her zaman katkıda bulunacaklarını ifade ettiler.

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesi Başkanı Dr. Muzaffer Yurttaş program sonunda “Manisa İrfan Meclisi Edebiyat Sohbetleri kapsamında bu ay Yörük Kültürü üzerine derneklerimizle harika bir program gerçekleştirdik. Tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz.” dedi ve toplu hatıra fotoğrafı çekiminin ardından program sona erdi.

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır