Format Haber

Yabancıların Türkiye’ den aldıkları topraklar artıyor!

Yabancıların Türkiye’ den aldıkları topraklar artıyor!
23 Temmuz 2020 - 20:53

CHP’li Ali Haydar Hakverdi bilgi edinme kanunu çerçevesinde 2020 yılının ilk 6 ayında yabancılara toprak satışıyla ilgili rakamları istedi. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nden 2015-2020 yılını içeren  cevabi notuna göre son yıllarda en çok toprak satın alan ülkeler arasında Ürdün, Suudi Arabistan ve Mısır vatandaşları ilk üç sırayı aldı.

2015-2020 arasındaki dönemde Katarlılar, Türkiye’den 1 milyon 177 bin 780 metrekare arazi alırken Yunanistan vatandaşlarına 100 bin 919 metrekare arazi satıldı. Listede son beş buçuk yılda İsraillilerin toplamda 220 bin 922 metrekare 91 adet arsa ve tarla satın aldığı dikkat çekiyor.

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre son beş buçuk yılda 18 milyon 464 bin 149 metrekare toprağın yabancılara satıldığı görülüyor. CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, böyle giderse kendi topraklarımızda turist tarlalarımızda ırgat olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz” dedi.

Yabancılara toprak satışı 2003 yılında çıkarılan kanunla kolaylaştı

Tapu Kadastro verilerine göre yabancılara toprak satışının 18 yılda 12 kat arttığı görülüyor; Ocak-2020′ de  arazi satışları ile ilgili bir soru önergesine verdiği cevapta Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Arap etnik kökeninden insanların, Türkiye’de en çok İstanbul’dan arazi satın aldığını bildirmişti.

Bakan Kurum’un verdiği bilgiye göre, Araplar 59 ilden arazi edindi. İstanbul’dan aldıklarının büyüklüğü, 2 milyon 504 bin metrekareye ulaştı.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, İstatistik Bilgi Sistemi kayıtlarına göre 2003 tarihine kadar, yabancı gerçek kişilerin edinmiş oldukları arazilerin toplam yüzölçümü, 1 milyon 476 bin 523 metrekare; 2019 tarihine kadar yabancı gerçek kişilerin edinmiş oldukları arazilerin toplam yüzölçümü ise 16 milyon 779 bin 838 metrekare.

Bereketli topraklarda yabancılara satış arttı

Yabancılara toprak satışıyla ilgili CHP Muğla Milletvekili Tolga Çandar da önceki aylarda açıklamasında ”Iğdır Ovasının tamamını İsrailliler aldı. Harran Ovasının yarıdan fazlasını İsrailliler satın aldı. Türkiye’deki ekili alanlarımızın önemli bir bölümünü, İsrailliler satın alıyor. Karacahisar Köyünün o termik santralin yapılacağı yerden, Bodrum’a kadar olan arazinin birileri tarafından satın alındığını öğrendik” demişti.

Tapu ve Kadastro eski Genel Müdür Yardımcısı Orhan Özkaya ‘nın verdiği bilgiler de ilginç; buna göre son iki yılda Kilis ve Mardin ile Reyhanlı, Erbeyli, Nusaybin, Oğuzeli, Altınözü, Kırıkhan, Kızıltepe ilçelerindeki satış oranları arttı. Orhan Özkaya, Güneydoğu’ da yabancıların toprak alımlarında tercih edilen bölgenin, coğrafi açıdan dikkat çekici olduğunu söylemişti.

Uzmanlar yabancıya toprak satışında risklere dikkat çekiyor

Toprak satışının sadece bir ekonomik faaliyet olarak görülemeyeceğini ifade eden uzmanlar ‘uluslarararası tahkim’ ile ilgili hukuki konulara dikkat çekerek, yabancıların kendi devletlerinin koruması altında olduğunu hatırlatıyor.

Üstelik banka teminatları açısından ele alındığında, etkileri ağırlaşabilecek bir ekonomik krizde yabancılara toprak satışının ileride daha büyük tartışmalarının olabileceğini ifade ediyor. Bu arada Hukukçular, toprakların banka hacziyle yabancıya satışının anayasaya aykırı olduğunu ele alıyor.

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır