Format Haber

Yunanlı Profesör bile Türkiye’ nin Meis Adası çevresinde sismik araştırmasını makul buldu

Yunanlı Profesör bile Türkiye’ nin Meis Adası çevresinde sismik araştırmasını makul buldu
27 Temmuz 2020 - 15:13

Atina Üniversitesi profesörü Dr. Hristos Rozakis, “Meis Adası Türk sahiline daha yakın” açıklaması yla Türkiye’ nin Meis Adası çevresinde sismik araştırmasını makul bulan ifade kullandı. Hristos Rozakis’in açıklamaları Yunan siyasetçiler arasında adeta şok yaratt; nitekim üye olduğu Dışişleri Bakanlığı Yüksek Bilim Konseyi Başkanlığından uzaklaştırıldı. 

Atina Üniversitesi profesörlerinden Dr. Hristos Rozakis, Türkiye ile Yunanistan arasında gerilime neden olan gelişmelere ilişkin “Meis Adası Türk sahiline daha yakın” açıklaması sonrası Dışişleri Bakanlığı çevreleri, Rozakis’in söylediklerinin kişisel görüşleri olduğunu vurguladı.

Rozakis, “Asıl mesele Meis’in Türkiye sahillerine çok yakın olması. Meis’in karşısındaki kıyıların uzunluğu daha çok büyük ve kıta sahanlığının sınır çizgilerini belirlemek için temel kriterlerden biri de kıyıların uzunluğudur.” açıklaması yapmıştı.

Sunucunun, “Şu anda Yunanistan’ın karasularının 12 deniz miline genişletmesi yanlış mı olur?” sorusuna Rozakis, “Yunanistan’ın şu an 12 mil karasuyu ilan edecek kapasiteye sahip olmadığını anlamanız lazım. Çünkü böyle bir adım tüm Ege denizini kilitler” dedi.

Dışişleri Bakanlığı 7 Haziran’da Yüksek Bilim Konseyi’nde sona eren görevinin yenilenmeyeceği duyurdu.

Türkiye’ nin NAVTEX mesajı

Türkiye denizcilik uyarı notu olarak bilinen NAVTEX ilan ederek Meis Adası çevresinde sondaj faaliyetlerinde bulunacağını duyurarak, bölgede Oruç Reis, Ataman ve Cengiz Han gemilerinin sismik araştırma yapacağı ifade etmişti. Bunun üzerine Yunan hükümeti, Türkiye’yi kıta sahanlığına girmek ve egemenlik haklarını ihlal etmekle suçladı.

Öte yandan Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan bir Yunan donanma kaynağı, Türkiye’nin Meis Adası çevresinde Oruç Reis sismik araştırma gemisiyle sondaj faaliyetlerinde bulunacağını duyurması sonrası Yunan donanması Ege Denizi’ne savaş gemileri konuşlandırdığını açıkladı.

 

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır