DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Manisa’da İYİ Parti Gündeminde üzüm üreticisinin beklentileri ele alındı

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Manisa’da  İYİ Parti Gündeminde üzüm üreticisinin beklentileri ele alındı

İYİ Parti Ekonomi İşleri Bakanı ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, bir dizi ziyaretlerde ve incelemelerde bulunmak için geldiği Manisa’da hem partililerle biraraya geldi, hem de üzüm üreticilerini ziyaret ederek sıkıntılarını dinledi.

Manisa’da Giritligil Otel’de İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz ve ilçe teşkilatlarıyla biraraya gelen İYİ Partili Erhan Usta yaptığı konuşmada, ülke ekonomisine değinerek, bu yıl üzüm üreticisinin fiyat konusundaki beklentisini dile getirdi.

İYİ Partili Erhan Usta, konuşmasının ilk kısmında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “2021-2022 yılı Türkiye’nin şahlanış yılı olacak” sözlerini eleştirerek, ekonomide şahlanma da vatandaşa yansıyan olumlu bir durumun olmadığını ifade etti.

İYİ Partili Usta yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi; “Türkiye nasıl şahlanıyor ömrünü iktisada adamış bir kişi olarak anlamış değilim. Türkiye ekonomisinde olumlu anlamda bir şahlanışı görebiliyor değiliz. Şahlanmadığımızı en iyi vatandaşımız yaşıyor. Olsa olsa Türkiye şu konularda şahlanmış olabilir. Türkiye’de devletin borcu artıyor. Cumhuriyet tarihi boyunca devletin borcunun tamamından fazlası son 3 yılda AKP hükümetleri yaptı. 2,6 milyar liradan teslim aldıkları çiftçi borçlarını bugün 150 milyar liraya yükselterek şahlanma olabilir. Esnaf geçinmekte zorlanıyor. Esnaf borcunu artık borçla çeviremeyecek duruma geldi. Eğer buna şahlanma diyorlarsa evet bir şahlanış var. Hane halkı borçları öyle. 2.2 milyar lira aldığı tüketici borçlarını bugün yaklaşık 900 milyar liraya ulaştırdı. Türkiye tarihinin en büyük işsizliğini yaşıyor. İşsiz sayımız Türkiye’de 10 milyonu aştı. Burada bir şahlanma var. Dünyanda en büyük enflasyon ve faiz veren ülkesi konumuna geldik. Tüketici enflasyonu en son baskılanmış olarak 18,95 olarak açıklandı. Tüketici fiyat endeksi ise yüzde 45,89 olarak açıklandı. AKP’nin 2002 yılında Türkiye’yi teslim aldığından bu zamana kadar bütün göstergeler açısından kötü. Şahlanma dedikleri şeyde vatandaşa yansıyan olumlu anlamda bir şey yok. Türkiye’nin ilk çeyrek yüzde 7 büyüdüğü, ikinci çeyrekte ise yüzde 20 civarında bir büyüme bekleniyor. Ancak bu büyüme halk kitlelerine yayılan bir büyüme değil. Bu büyümede memur, emekli, çalışanlar, çiftçi yararlanamıyor. Varsa böyle bir büyüme bundan yandaşlar ve büyük müteahhitler faydalanıyor.”

Türkiye’nin kuru üzüm üretiminin yüzde 85’i karşılayan Manisa’da üreticilerin bu yılki fiyat beklentisi konusunda da değinen İYİ Partili Erhan Usta, üzümde hasadın başlanmasına rağmen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakmedirli tarafından halen fiyatın açıklanmadığını ifade etti.

Bu yıl aşırı sıcaklardan dolayı üzümde hasadın erken başladığını dile getiren İYİ Partili Usta, Bakan Pakdemirli’ye seslenerek şöyle konuştu; “27 Ağustos 2020’de 9 numara kalite kuru üzümün taban fiyatı 12.5 lira olarak açıklanmıştı. Bu yıl sıcaklardan çok fazla olduğu için üzüm hasadı daha erken yapılmaya başladı. Geçen yılla mukayese ettiğimiz zaman ve iklim şartlarını dikkate aldığımızda kuru üzüm fiyatının şimdiden açıklanması gerekirdi. Şuanda fiyat açıklaması durumunda geç kaldılar. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemir’ye sesleniyorum. Hasat yapılmaya başlanıyor ve artık taban fiyatının açıklanması gerekir. Üretici mağdur edilmemeli. Fiyat açıklanmadığı ve TMO piyasa girmediği zaman fiyatlar hemen aşağıya doğru düşüyor. Manisa’da 30 binin üzerinde kuru üzüm üreticisi var. Fiyatı açıklamayın ve üreticiyi özel sektörün insafına terk etmeyin.”

Kuru üzümle ilgili yapılan çalışmalar neticesinde bu yıl ki rekoltenin 230 bin ton olması beklendiğini dile getiren İYİ Partili Erhan Usta, ancak piyasada rekolteye müdahale edileceği yönünde iddialar duyduklarını ve ona göre fiyatların açıklanması beklendiğini iddia etti.

Rekolteye müdahale edilerek üreticinin beklediği fiyatın altında bir fiyat açıklanmasını kabul etmeyeceklerinin altını çizen İYİ Partili Usta şu ifadelere yer verdi; “Üreticinin maliyetleri son yıllarda olağanüstü artmış durumda. Mesela gübrenin çuval fiyatı 160 liradan 300 liraya kadar yükselmiş. Üzüm sepeti bile geçen yıl 9 lira iken bu yıl 15 liraya çıkmış. Elektrik fiyatlarında korkunç bir artış var. Mazot fiyatlarında artış var. Geçen yıl 15 lira olan sulama suyu bu yıl 30 liraya yükselmiş durumda. Artan bütün maliyet unsurlarını göz önüne alınarak bir fiyat açıklanması gerekir ki üretici mağdur olmasın. Fiyatları belirleyen iki unsur vardır. Bunlardan birincisi girdi maliyetleri, ikinci ise rekoltedir. Geçen yıl kuru üzümde 261 bin ton bir rekolte vardı. Bu yıl tarım ve Orman Bakanlığının önünde olduğunu bildiğimiz çalışmada rekolte 230 bin ton olarak görülüyor. Özel sektör hep rekoltenin yüksek olduğunu hissettirmeye çalışır. Bu nedenle rekolteye bir takım müdahaleler yapılır. Aldığımız duyumlara göre bu yıl 230 bin ton rekolteye de bir müdahale olduğu iddia ediliyor. Böyle bir şey kabul edilemez. Bu tahminler teknik tahminlerdir. Birileri faydalansın veya fiyat aşağıya çekilsin diye rekolteye müdahale edilmesi ahlaki değildir. Bunu sıkıntısını ülke çeker. Buradan ikaz ediyoruz. Bu yıl ki rekolteyle oynamayın. Milletin alın teriyle kimse oynayamaz. Yaşanan kuraklık, doğal afetler, ayrıca bu yıl meyve fiyatlarının pahalı olması sebebiyle vatandaş ucuz olan üzüme yükleneceğinden bu yıl kuru üzüm rekoltesinin düşük olacağını göstermektedir. Bu nedenle bu etkenler göz önüne alınarak bir fiyat açıklanması lazım. Bu çerçevede baktığımız taban fiyatının 16,5 lira olması gerektiğini düşünüyoruz. Eğer bu fiyat açıklanırsa üretici memnun olmasa bile mağdur etmeyecek bir durum söz konusu olur. Bugüne kadar bir faydasını görmediğimiz tarım bakanının talep ettiğimiz fiyata açıklayarak bir faydasının olmasını istiyoruz.”

İYİ Parti Ekonomi İşleri Bakanı Erhan Usta açıklamasının ardından MHP’den istifa edip İYİ Parti’ye geçen MHP Şehzadeler eski ilçe başkanı Onur Baylan’ın parti rozetini taktı.

YORUM YAP