DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

2020’de Türkiye 660 ton plastik atık ithal ederek Avrupa’da 1. oldu!

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
2020’de Türkiye 660 ton plastik atık ithal ederek Avrupa’da 1. oldu!

Türkiye’nin plastik atık ithalatı son 16 yılda 200 kat arttı.

GREENPEACE Akdeniz’in araştırmasına göre, Türkiye’nin 2020 yılında Avrupa’dan en çok plastik atık alan ülke oldu. Plastik atık ithalatı bir önceki yıla göre yüzde 13 arttı.

Greenpeace Akdeniz Biyoçeşitlilik Projeler Lideri Nihan Temiz Ataş, Türkiye’nin sıfır atık hedefine her geçen gün katlanarak artan ithal plastik atıklarla ulaşmasının mümkün olmadığını belirterek, acilen ithalatın yasaklanması gerektiğini söyledi. Geçen sene başlattıkları ‘Türkiye plastik çöplüğü olmasın’ kampanya sonucunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın plastik atık ithalatı kotasını düşürdüğünü belirten Ataş,

“Bu adımın güzel ancak yeterli olmadığını o zaman da söylemiştik. Verilerden ve sahadan gördüğümüz kadarıyla Avrupa’nın en büyük plastik çöplüğü olmaya devam ediyoruz. Hatta kotanın düştüğü günden sonra da artış devam ediyor. Bu durum, denetim mekanizmalarının sıkılaştırılması gerektiğini gösteriyor. Bununla birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanı, Ocak ayında hedefin sıfır atık ithalatı olduğunu belirtti.”

GREENPEACE Akdeniz araştırmasına göre Türkiye’nin 2020 yılında Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere’den toplam 659 bin 960 ton plastik atık ithal ettiği ve her gün 241 kamyon dolusu plastik atık Türkiye’ye geldiği belirtildi.

Greenpeace Akdeniz, ‘Türkiye plastik çöplüğü olmasın’ kampanyası kapsamında, çevreye, deniz canlılarına ve insan sağlığına yönelik tehlikeleri nedeniyle plastik atık ithalatının acilen yasaklanmasını talep ediyor.

YORUM YAP