Format Haber

ABD’ de bütün tv kanallarına açık pandemi toplantısında koronavirüs tartışıldı

ABD’ de bütün tv kanallarına açık pandemi toplantısında koronavirüs tartışıldı
14 Mayıs 2020 - 0:14

Koronavirüs salgının en fazla ölümle sonuçlandığı Amerika Birleşik Devletleri’ nde pandemi bütün tv kanallarına açık toplantıda tartışıldı. Toplanıda yer alan ABD’ de pandemiyle mücadelede etkin isimlerden biri olan Anthony Stephen Fauci senatörlerin pandemi konusundaki sorularını yanıtlandı.

Toplantı 3,5 saat sürdü ve YouTube ‘a konuldu.

Toplantıya U.S. National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAD) Direktörü Dr. Anthony Fauci, Center for Disease (CDC) Başkanı Dr. Robert Redfield ve US Food and Drug Administration (FDA) Başkanı Dr. Stephen Hahn katıldı. Konuşmalar YouTube kanalından “Senate Hearing on Coronavirus” başlığı altında yayınlandı.

Dr. Fauci’nin açıklamalarından öne çıkan başlıklar

Dr. Fauci, Ocak 2020’den beri ABD’deki COVID-19 pandemisine müdahale eden Beyaz Saray Koronavirus Görev Gücünün önde gelen üyelerinden biri. 1984’ten beri Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü’nün direktörlüğünü yapıyor.

Dr. Fauci’ nin Senatörlerle katıldığı buluşmada pandeminin 2020-2021 seyrine ilişkin dikkat çekici öngörülerde bulundu. Kısa vadede etkili bir aşının bulunup uygulamaya geçirilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Covid-19 ‘un çok bulaşıcı ve tehlikeli yeni bir virüs olduğunu vurguladıktan sonra kesin bir tedavisinin olmadığını, halen uygulanan tedavi yöntemlerinin (hiperimmün globulin, konvalesan plazma, remdesivir dahil) aşı bulunana kadar ‘geçici’ bir önlem olacağını söyledi.

Koronavirüsün özellikleri ve mutasyonları üzerine henüz yeterli bilgilerinin olmadığını vurgulayan Dr. Fauci, pandeminin ‘çok tehlikeli ve bulaşıcı olduğunu’ birkaç kez vurguladı ve sonbahar aylarını işaret etti. Salgında önce küçük zirvelerin olacağını, sonra da salgının tekrar başlayacağını ifade eden Dr. Fauci, bu durumda sonuçların daha tehlikeli olacağı ve ölümlerin artacağı tahmininde bulundu.

ABD’ de Koronavirus Görev Gücünün önde gelen üyesi olan Dr. Fauci’ nin açıklamalarında üzerinde durduğu diğer bir konu sosyal mesafe kuralına gösterdiği hassasiyetti. Önlemlerin alınmaması durumunda (sosyal mesafe, maske, el yıkama gibi tedbirlerin gevşetilmesi ve ticari müesseselerin açılması nedeniyle) risklerin daha da artacağını belirtti.

Konuşmasında sonbaharı işaret ederek, 2. dalganın kaçınılmaz olduğunu söyledi; ‘’Tüm tedbirlerimizi mümkün olduğunca hızlı ve çok ciddi olarak almamız gerekiyor!’’ dedi.

 

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır