Gündem

ABD’ de George Floyd’u öldüren polis şiddetine gösterilen tepkiler büyüdü

ABD' de Minneapolis'te siyahi George Floyd'un polis şiddetine tepkiler şiddetlendi

ABD’ de Minneapolis’te siyahi George Floyd’un polis şiddetine tepkiler şiddetlendi; ABD Başkanı Donald Trump, olayların yatıştırılması için ordunun göreve hazır olduğunu söyledi.

Minneapolis’te George Floyd gözaltına alınırken bir polisin uzun süre diziyle boynuna basmasından dolayı öldü; gözaltı sırasında  defalarca nefes alamadığını söylemesine rağmen çağrılarına polis duyarsız kaldı. Olay anında polis memurunun 46 yaşındaki zenci Floyd ‘un boynunda yaklaşık dokuz dakika tuttuğu anlaşıldı.

‘Nefes Alamıyorum’ diyen George Floyd ‘un ölümü protestocuları sokağa döktü. ABD’ de pekçok şehirde sokaklar George Floyd’un polis şiddetine tepkilerle hareketli saatler yaşıyor. Minneapolis, Los Angeles, Detroit ve Philadelphia’da da aralarında yer aldığı toplam 25 kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi. New York, Washington, Atlanta, Denver, Houston başta olmak üzere birçok kentte protestolar sürüyor. Pazar sabahı itibariyle, 15 eyalette yaklaşık 5.000 Ulusal Muhafız üyesi ve Washington, DC’de aktif hale getirildi. Sokağa çıkma yasağı olan bazı  şehirler : California,(Los Angeles County, San Francisco), Colorado, (Denver), Florida(Miami, Orange County), Georgia(Atlanta), llinois( Chicago),Michigan,(Detroit), Minnesota,(Minneapolis, St. Paul), Ohio,(Cincinnati, Cleveland, Columbus, Dayton), Kentucky(Louisville), Oregon,( Portland), Pennsylvania,(Philadelphia, Pittsburg), South Carolina,(Charleston), Tennessee,(Nashville), Texas,(Dallas), Utah,(Salt Lake City), Wisconsin,(Milwaukee)

2 Bölgede de acil durum ilan edildi, Texas,Virginia.

Olayların çıkış yeri olan Minneapolis’ teki durumu değerlendiren Trump “Eğer eyalet yönetimi çağrıda bulunursa ordumuz (olayları durdurmak için) göreve hazır ve istekli. Oradaki birliklerimiz hızlı bir şekilde oraya intikal edebilir.” dedi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı