DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

ABD’ den itiraf: ‘Taliban’ ın İlerleyiş beklediğimizden hızlı oldu.”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
ABD’ den itiraf: ‘Taliban’ ın İlerleyiş beklediğimizden hızlı oldu.”

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Taliban’ı ABD personeline müdahale etmesi durumunda hızlı ve kararlı bir yanıt konusunda uyardıklarını söyleyerek, ülkeye yardımlar yapılan yardımlara rağmen ‘bu gücünü ülkeyi savunamadığını gördük.” dedi. Blinken, Taliban’ ın ilerleyişine ilişkin ise , ”beklediğimizden hızlı oldu.” dedi.

Son haberler Kabil’in Taliban’ın eline geçtiğini gösteriyor. Afganistan Cumhurbaşkanı da ülkesini terk etti. Kabil havalimanında ülkeden kaçmak için uçaklara binmeyi bekleyen 50-60 dolayında kişi toplandı. Bazı insanlar uçağın kanatlarına yapışıp kaçmayı denedi. Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre Afganistan’daki kadınlar ve kız çocukları ile ilgili gelen haberler kesiyor, kadın öğretmenlerin 4. sınıftan sonra derslere girmemeleri gibi bazı uygulamalar gündemde. Birçok kadın, “Bizi Taliban götürmesin bu ölüm daha şereflidir diyerek intihar ettiği belirtiliyor.

Afganistan’daki son gelişmelerle ilgili bir açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, ülkesinin ülkedeki durumu yanlış değerlendirdiği belirterek, “Geçiştirilecek bir şey yok, hepimiz, federal hükümet, istihbarat servisleri, uluslararası toplum durumu yanlış değerlendirdik.” dedi.

Bu arada Afganistan’ın BM Büyükelçisi Güvenlik Konseyi’ne ülkesinin “sivil savaşa” sürüklenmesinin önlemesi çağrısında bulunuldu.

YORUM YAP