Format Haber

ABD, Doğu Akdeniz’deki kartını Güney Kıbrıs’a destek vererek açtı!

ABD, Doğu Akdeniz’deki kartını Güney Kıbrıs’a destek vererek açtı!
03 Eylül 2020 - 0:03

ABD, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne 1987’den beri uygulamakta olduğu silah ambargosunu “geçici” ve “kısmî” olarak kaldırma kararı aldı. Karar Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo tarafından telefonla bizzat bildirildi.

ABD’nin Güney Kıbrıs’a yönelik silah ambargosunu kaldırma kararı, Yunan gazetecilere yönelik basın toplantısı sırasında Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa Asya konularından sorumlu Bakanı Mathew Palmer tarafından açıklandı. Palmer silah ambargosunun kısmî kaldırılmasının bir yıl geçerli olacağını, sürenin uzatılması yolunun açık olduğunu, ve sadece ‘öldürücü olmayan’ (non lethal) sistemleri kapsayacağını söyledi.

Türkiye tepki gösterdi

“Türkiye’den ABD’ye Rum kesimine silah ambargosu uyarısı” Türkiye ve KKTC, Amerikan yönetiminin Rum kesimine uyguladığı silah ambargosunu kaldırma kararına tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, kararın müttefiklik ruhuyla bağdaşmadığı” ve Türkiye’nin “Kıbrıs Türk halkının güvenliğini garanti altına alacak gerekli mukabil adımları kararlılıkla atacağı” sözü kullanıldı.

Ölümcül Olmayan Silahlar Nedir?

defenceturk.net’ ten Furkan Dikmen açıklamasına göre ölümcül olmayan askeri teçhizatlar; mermiler, patlayıcılar, gaz ve spreyler, arazi tuzakları ve elektro şok silahları, çelik yelek, radarlar, zırhlı araçlar ve benzeri teçhizatların tümü olarak geçiyor… Bu teçhizatlar hedefi imha etmek veya öldürmek yerine daha az ölümcül güç kullanarak hedefi etkisiz hale getirmek maksadıyla kullanılıyor.

Ölümcül olmayan askeri teçhizatların kullanım amacı daha çok piyadeleri bastırmak, dağıtmak ve sahada engellemek, askeri maksatlı bir kara, deniz ve hava araçlarını veya tesisi devre dışı bırakmak; araçları uyarmak/durdurmak, askerlere bireysel koruyucu ekipman ve donanım sağlamak, askerlere ölümcül olmayan silahları kullanma konusunda uygulamalı eğitim vermek maksadıyla kullanılır.

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır