DünyaGündem

ABD, Portland’da polis şiddetine karşı protestolar yaşandı

Portland polisi göstericilere karşı göz yaşartıcı gaz kullandı

Dün, ABD, Portland’da polis şiddetine karşı protestolar yaşandı; taş, şişe ve havai fişek fırlatan ve şiddet olaylarının yaşandığı gece protestocular karakola yürüdüler.

Portland polisi Pazartesi günü erken saatlerde şiddet olaylarının yaşandığı ve ateş yakan göstericilere karşı göz yaşartıcı gaz kullandı. Polis, yirmi üç kişinin tutuklandığını söyledi. Benzer gösteriler Minneapolis’te George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinden sonra da yaşanmıştı.

Pazar gecesi Portland’da yürüyüş yapan göstericilerin, Wisconsin eyaleti, Kenosha’da bir polis memuru tarafından siyahi Jacob Blake’in park halindeki bir aracın kapısını açarken arkadan vurulmasını protesto ettiler.

Irkçılık karşıtı gösteriler Minneapolis’te George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinden sonra da toplumsal anlamda daha ‘hassas’ bir duruma geldi. Nitekim Wisconsin eyaleti, Kenosha  olay sonrasında bölgedeki birkaç işletme tahrip edildi ve yerel bir araba parkında yaklaşık 50 araba ateşe verildi.  Kenosha sakinleri için sokağa çıkma yasağı uyguladı. Bölgede kişi başına düşen suç ve ceza dosyalarının da fazla olduğu gelen bilgiler arasında.

Nitekim protestocuların eylemlerini ‘vandalizm’ olarak niteleyenler olduğu gibi adaletsizlikler ve polis şiddetine karşı biriken bir öfkenin dışa vurumu olarak da görenler var.

Blake’in sağlık durumu ise şu anda ‘stabl’ yani iyi..  Blake’in 3, 5 ve 8 yaşındaki üç çocuğunun olduğu ve  o gün çocuklarından birinin doğum günlerini kutladığı öğrenildi. Ancak Jacob Blake’ in tutuklanması için daha önce karar alındığı ve haberi var; iddialara göre bir suç geçmişi var.

Konu adliyeye intikal ettirilirken olay anının videolarının incelenmesi sonrası daha detaylı bir açıklama yapılması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı