DünyaGündem

ABD, trans-doğalgaz için Batı Trakya’ dan geçen yeni bir rota mı çiziyor!

Batı Trakya' dan ABD doğalgazı geçer mi?

Yunan Kathimerini gazetesi ABD’nin, İstanbul ve Çanakkale Boğazı’na alternatif bir rota oluşturma planlarının olduğunu yazdı. Stavros Tzimas imzalı analizde ABD’ nin Yunanistan’ın kuzey liman kentlerine altyapı yatırımı yaptığı belirtildi.

Liman altyapı yatırımlarına ilişkin geçen ay ABD’nin Yunanistan Büyükelçisi Goeffrey Pyatt, Batı Trakya’nın da içinde yer aldığı bölgenin iki gözde limanı olan Kavala ve Dedeağaç (Alexandroupoli) limanlarıyla ilgilenen Amerikalı yatırımcılarla görüşmüştü.

ABD’nin, İstanbul ve Çanakkale Boğazı’na alternatif bir rota oluşturma planlarının hazırlık aşamasından söz edilirken, Goeffrey Pyatt ‘in görüşmelerin ardından açıklaması akıllara geldi.

ABD’nin Yunanistan Büyükelçisi Goeffrey Pyatt sosyal medyadan Kavala ve Dedeağaç limanlarıyla ilgilenen Amerikalı yatırımcılarla görüştüğünü duyurmuş ve paylaşımında Kavala ve Dedeağaç limanlarını stratejik limanlar olarak nitelemişti:

“Bu stratejik limanlar enerji, ekonomi ve genel olarak Balkanlar bölgesindeki güvenliğin çıkar merkezinde olup, ABD Uluslararası Finans Departmanı grubun bu girişimini içtenlikle desteklemektedir.”

Geoffrey Pyatt
Image

ABD, İstanbul ve Çanakkale Boğazı’na alternatif bir rota oluşturmayı mı planlıyor?

Dün Yunan Kathimerini gazetesi’ nin ABD’nin, İstanbul ve Çanakkale Boğazı’na alternatif bir rota oluşturma planlarının olduğunu yazması bu çerçevede değerlendiriliyor.

Yazıda ABD’nin Dedeağaç Limanı’nı Karadeniz ve Kafkaslar ile bağlantı amacıyla kullanmayı planladığı, bu planların gerçekleşmesi halinde bölgede deniz taşımacılığı ve askeri nakliyatın doğasının değişeceği belirtildi.

Öte yandan DW’de yer alan haberde de ABD’nin Dedeağaç ve Kavala limanları aracılığıyla ABD doğal gazını Balkanlar ve Orta Avrupa’ya taşımak istediği ileri sürüldü.

Yazıda, sıvılaştırılmış doğalgazın (LNG) buz blokları halinde önce Dedeağaç limanına getirilip ardından burada yeniden gaza dönüştürülerek Trans Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı’na pompalanmasının planlandığı kaydedildi. Gaz, Gümülcine üzerindeki bağlantı boru hattı üzerinden de önce Bulgaristan’a oradan da Avrupa içlerine nakledilecek.

Bu arada Yunanistan’ın Gümülcine-Bulgaristan Stara Zagora interkonnektör doğalgaz boru hattı projesi olduğunu da belirtelim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı