DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Ağustos ayına kadar 50 milyon kişi virüse karşı koruma altına alınacak

Yayınlanma Tarihi : Google News
Ağustos ayına kadar 50 milyon kişi virüse karşı koruma altına alınacak

Türkiye’de bugüne kadar nüfusun yüzde 14’ten fazlasına iki doz aşı uygulandı. Sağlık Bakanlığı verilerine göre salgının başından itibaren hastalık geçirenler ve aşılananlarla birlikte toplumdaki bağışıklık oranı yüzde 20’yi aşmış durumda.

İki doz aşı uygulanan kişi sayısı 12 milyon, hastalık geçirenlerin sayısı ise 5 milyon 200 bin civarında. Bu rakamlar ve haziranda uygulanacak 30 milyon doz aşı dikkate alındığında, Türkiye’de 50 milyondan fazla kişi temmuz başından itibaren bağışıklık kazanmış olacak. Sağlık Bakanlığı verilerine göre salgının başından itibaren hastalık geçirenler ve aşılananlarla birlikte toplumdaki bağışıklık oranı yüzde 20’yi aşmış durumda.

“Bu güce güvenin”

Dün Sağlık Bakanlığı’nın güncel koronavirüs tablosunu açıklamasının ardından Bakan Fahrettin Koca, Twitter’daki hesabı üzerinden “aşı” açıklaması yaptı. “100 milyon doz Sinovac, 120 milyon doz BionTech ve 50 milyon doz Sputnik aşıları için anlaşmamız var” diyen Koca, yapılan toplam 270 milyon dozluk anlaşmaların, ülke nüfusunun üç katına denk geldiğinin altını çizerek, “Bu güce güvenin” ifadelerini kullandı.

“Yeterli aşıya erişim için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz” diyen Fahrettin Koca, “Sırası gelen vatandaşlarımızın aşı olması halinde bu yaz salgının yıkıcı etkisi sona erecek” diyerek sırası gelen yurttaşlara aşı olmaları çağrısında bulundu.

YORUM YAP