DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Ali Koç: ‘TFF Bizim patronumuz olmadığını anlamalı!’

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Ali Koç: ‘TFF Bizim patronumuz olmadığını anlamalı!’

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Türkiye Futbol Federasyonu’nu (TFF) eleştirdi; ”TFF Kime çalıştığını, kime hizmet ettiğini anlamalı. Bizim patronumuz olmadığını anlamalı!” dedi.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, ekonomi muhabirleri ile bir araya geldi. Konuşmasında Türkiye Futbol Federasyonu’na (TFF) eleştirilerde bulunan Ali Koç “Belki ilk haftanın maçlarını kulüpler oynamamalı! TFF kime çalıştığını, kime hizmet ettiğini anlamalı. Bizim patronumuz olmadığını anlamalı!” dedi.

“Türkiye, 500 milyon dolarla başarılı bir Süper Lig yayın ihalesi yapıyor. Yarısı TL, yarısı dövizle ödenmek üzere. İhale yapıldıktan ilk sene sonra, 500 milyonluk ihaleden ilk kesiği yiyoruz. Bir şekilde kur sabitleniyor. 2018-19’da bir daha bir sabitlenme oluyor. Kur, 3.8’de sabitlenirken, ortalama kur 5.3. Buradan da bir 84 milyonluk kaybımız oluyor. 2019-20’de, 5.8’e fiksleniyor. TFF geliyor diyor ki, yayıncı kuruluş indirim istiyor.

Yayıncı son ödemeyi yapmıyor, niye indirim istiyorsun kardeşim? Öyle, böyle oldu, Fenerbahçe kavga ediyor, maç 60 saniye oynanmadı, bir sürü mazeret. Şu anda 2,6 milyar olan rakamı 2 milyara indirmeye çalışıyor. 2 milyara inerse 500 milyonluk ihale 215 milyon oluyor. Birileri bugüne kadar bu arkadaşlara sahip çıkmış, tutmuş. Biz, bütün Orta Doğu’yu karşımıza alarak Katar’a sahip çıkmış bir ülkeyiz. Kulüplerin bu şekilde mağdur olmasını, Katar’ın bir şirketi nasıl yapabiliyor? Birileri arkasında olmadan, bu olmaz.

Belki de bundan sonra yapmamız gereken, ilk haftanın maçlarını kulüpler olarak oynamamak. TFF, bizim patronumuz olmadığını ve kime hizmet etmek için orada olduğunu anlamalı. Bizim çıkarlarımız için bu markayı yönettiklerine er ya da geç vakıf olacaklar.” dedi.

Türkiye’de kulüplerin ekonomik olarak çok zor günler geçirdiğini belirten Ali Koç “TL’nin son 4 yıldaki performansı, ciddi anlamda belimizi büktü. Kulüplerin yarattığı ekonomi, öncelikle faizleri ödemek. Kulüplerin ekonomisi, bunu bile ödeyemeyecek duruma geldi. Şapkadan tavşan çıkarmamız gerekiyor. Devletimiz, bir borç yapılandırmasını hazırladı. İlk rauntta biz girmemiştik. İlk anlaşmanın yürümeyeceğini bilerek yola çıkıldı. Girmezken de düğmeyi baştan yanlış iliklemeyelim dedik” şeklinde konuştu.

YORUM YAP