Format Haber

Almanya’nın Türkiye’ ye ‘tatil ambargosu’ sağlık endişeleri değil, siyasi!..

Almanya’nın Türkiye’ ye ‘tatil ambargosu’ sağlık endişeleri değil, siyasi!..
05 Temmuz 2020 - 13:41

Almanya, koronavirüs endişeleri nedeniyle Türkiye dahil olmak üzere 130 ülkeyi riskli bölgeler listesine alınca turizm faaliyetleri de doğrudan bu kararla etkilendi. Konu Alman Die Welt gazetesi’ nde de “siyasi karar” olarak eleştirildi;

Die Welt gazetesi gündeme dair yorumlarında Almanya’nın Türkiye’ ye ‘tatil ambargosunun’ sağlık endişeleri değil, siyasi olabileceği üzerinde duruyor. ‘Sağlık açısından bakıldığında Türkiye’ ye seyahat uyarısını ‘mantıklı değil’ şeklinde değerlendiriyor:

Türk hükümeti, Almanya tarafından adil olmayan bir şekilde muamele görüyor.” 

Karar Türk dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından Der Spiegel’e verilen demeçte de “hayal kırıklığına uğrattığı” şeklinde ifade edilmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,

“Bunlar siyasi kararlar. Bu alanda pandemi bilimsel olarak konuşulmalı. Türkiye güvenli bir ülke.” ‘açıklaması gündeme geldi.

Nitekim Alman medyası da Türkiye’ ye yönelik sağlık nedeniyle seyahat ambargosu kararın arkasındaki bilimsel nedenlerinin anlaşılmasının ‘güç’ olduğunu değerlendiriyor.

Almanlar için Türkiye’ de tatil, ‘Yılın En Güzel Haftaları -“schönsten Wochen des Jahres” olarak görülüyor.

Hatırlanacağı üzere Almanya, uluslararası seyahat bilgilendirmesinde, listede yer alan riskli ülkelere gidenlerin Almanya’ya döndüklerinde 14 gün ev karantinasında kalmaları zorunlu hale getirmişti. Seyahat dönüşü evlerinde 14 gün karantinaya girmeleri ve bu süre zarfında ev dışından kimseyle görüşmemeleri zorunluluğu bir tür seyahat ambargosu olarak görülüyor.

Alman tatil rezervasyonlarında Türkiye önemli bir paya sahip; son günlerdeki diplomatik girişimlerde Seyahat uyarısının sürekli kalmayacağı, kısa sürede kararın gözden geçirileceği bekleniyor.

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır