DünyaGündemTeknoloji

Amerika’ da şirketler kölelik ve ırkçılık karşıtı hassasiyeti dil bilgisine taşıdı

Amerika’ da şirketler köleliği ve Irkçılığı Hatırlatan Kelimeleri bırakıyor

Twitter, daha kapsayıcı bir dil kullanımı için ırksal ya da kölelik anlamı çağrıştırabilecek kelimeleri pek tercih etmeyeceğini açıkladı.

Google da ağustos ayında Black Hat USA 2020 güvenlik konferansına katılımını geri çekti; çekilme gerekçesi ise ‘Black Hat- Siyah Şapka- gibi konferansta “Siyah Şapkalı”, “Beyaz Şapkalı”, “Ortadaki Adam” gibi ifadelerin kullanılması. Google’un Android Güvenliği ve Google Play Store dahil Mühendislik Başkan yardımcısı David Kleidermacher, bu terimlerin konferansta kullanılmamasını, yerine daha tarafsız ifadeler konulmasını önerdi.

Bu kararı almalarında George Floyd’un polis şiddetiyle ölümü ardından gelen  protestolar etkili oldu.

Amerika’ da şirketler köleliği ve Irkçılığı Hatırlatan Kelimeleri bırakıyor

Irkçı karşıtı protestoların genelinde Black Lives Matter adı verilen ve Afro Amerikan kökenli halka karşı uygulanan şiddete karşı sivil toplum hareketlerinin de etkisi var. Nitekim ABD’de “Black Lives Matter” protestoları başladıktan sonra, birçok Amerikalı şirket teknik belgelerinde ırksal ve kölelik hatırlayan terimleri kullanmayı bırakmayı planladıklarını açıkladı.

Twiter da kapsayıcı  dilin herkesin ortak duygularının geliştirilmesinde geliştirilmesinde kritik role sahip olduğu hatırlatılarak paylaşımlarında ‘uzaklaşmak istediği’ bir dizi kelimeyi paylaştı. Burada ‘uzaklaşma’ anlamı, söz konusu kelimeler üzerinden kaynak kodunu gözden geçirme ve ‘ihlalleri’ yeni uyarı araçlarıyla tanımlamayı içeriyor.

Twitter’in yeni kapsayıcı terminolojiye geçmek için ‘uzaklaşmak istediği’ kelimelerden birisi “master” yani kölenin efendisini hatırlatan bir kelime.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı