Format Haber

Anadolu’ nun verimli tarım arazilerine yabancı firmaların ilgisi daha da artıyor

Anadolu’ nun verimli tarım arazilerine yabancı firmaların ilgisi daha da artıyor
09 Temmuz 2020 - 14:17

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulu’ndaki konuşmasında Niğde’de verimli tarım arazilerinin il dışından gelen firmalar ya da yurt dışından gelen yabancı firmalarca toplanıp alınmakta olduğuna söyledi.

Bu olumsuz tablonun, Niğde’de çiftçileri kendi topraklarında amele olmaya zorladığını belirten Gürer, “Yıllardır çiftçilerin ekip diktiği Millî Emlak’e ait hazine arazilerinin de ihaleye çıkarılması ve Niğdeli çiftçilerin dışında firmaların ihaleye girmesi ciddi tepki yaratmıştır” dedi.

İhale kapsamında, Konaklı kasabası çiftçileri Niğde Defterdarlığı önünde toplanıp durumu protesto ettiklerini hatırlatan ve ihalenin şimdilik iptal edildiğini söyleyen CHP’li Ömer Fethi Gürer, “Çiftçilerin haklı talebi, yıllardır ektikleri hazine arazilerinin kendilerine kiralanmasıdır. Niğde’de çiftçilerin yaşadıkları sorunlara bu kere arazisiz bırakılma tehlikesi eklenmiştir. Çiftçi topraklarını hazineden kiralayarak ekmek üretmek için haklı olarak öncelik beklemektedir. Zor koşullarda ekmeklerinin peşinde olan Konaklı kasabası çiftçileri ve diğer bölge çiftçilerine iktidar haksızlık yapmaktan vazgeçmelidir” dedi.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hazine arazilerinin önceki dönemlerdeki kullanıcılarına yüzde 50 bedelle satılması uygulamasının, toplulaştırma çalışmalarından kaynaklanan aksaklıklar nedeniyle bazı bölgelerde ciddi sorunlara yol açtığını, çiftçilerin yıllardır kiralık olarak kullandıkları hazine arazilerinin, başkalarının üzerine tapulandırılmasının bu sorunları çok daha vahim bur noktaya taşıdığını da sözlerine ekledi.

 

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır