Format Haber

‘Ateşin Gücü’ Karabağ’da öz toprakları için mücadele eden Azerbaycan’a ithaf edildi

‘Ateşin Gücü’ Karabağ’da öz toprakları için mücadele eden Azerbaycan’a ithaf edildi
22 Ekim 2020 - 21:56

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından “Ateşin Gücü” sloganıyla gerçekleştirilen “Ateş Serbest-2020” faaliyeti General Nahit Şenoğul Atış ve Tatbikat Bölgesi’nde icra edildi.

“Ateş Serbest-2020” faaliyeti, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kuvvet Komutanları ile Milli Savunma Bakan Yardımcıları Yunus Emre Karaosmanoğlu, Alpaslan Kavaklıoğlu ile Muhsin Dere’nin tatbikat bölgesinde yerlerini almasının ardından icra aşamasına geçildi.

“Ateşin Gücü” sloganıyla gerçekleştirilen faaliyet kapsamındaki atışlar, “Ateş Serbest-2020’yi yurt içi ve sınır ötesindeki harekatlarda görev alan şanlı ordumuza, vatan savunmasında canını ve kanını esirgemeyen kahraman şehit ve gazilerimizle Karabağ’da öz toprakları için canı pahasına mücadele eden, ‘tek millet, iki devlet’ olarak kabul ettiğimiz Azerbaycanlı kardeşlerimize ithaf ediyoruz.” anonsuyla başladı.

Tatbikatta  Yeli teknoloji silahlar hedefleri tam isabetle vurdu.Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine yeni giren dört silah sisteminin de ilk defa yer aldığı Ateş Serbest-2020’de toplam 37 silah sistemi ile hedefler imha edildi.

Tatbikatta milli imkanlarla üretilen Fırtına obüsleri, Korkut hava savunma sistemleri, milli piyade tüfeğinin de bulunduğu harp araç ve gereçleri kullanıldı. TSK envanterine yeni giren silahların da kullanıldığı tatbikta ilk defa OMTAS orta menzilli tanksavar silah sistemi ve Kargu Kamikaze İHA ile de hedefler imha edildi.

TSK’nın caydırıcılığını destekleyen faaliyette, envantere yeni girmiş olan 4 silah sisteminin de içinde bulunduğu, toplam 37 silah sistemi kullanıldı.

“Ateşin Gücü” faaliyetine Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarının yanı sıra Özel Kuvvetler Komutanlığına da bağlı olan, toplamda 1096 personelin katıldığı aktarıldı.

“Ateş Serbest-2020” Tatbikatı

Pençe Kaplan dahil birçok operasyonda kullanılan yerli üretim milli piyade tüfek atışları ile başlayan faaliyet, “Tek atış ve vuruş” sloganıyla yapılan keskin nişancı atışlarıyla devam etti. Her iki atışta da başarılı bir şekilde gerçekleştirilen faaliyet ardından makineli tüfek atışlarına geçildi.

İstihkâm erlerinin mayınlı sahalardan geçit açılması görevini icra etmesinin ardından, belirlenen hedeflere roketatar ve yerli üretim bombaatar ile birlikte, zırhlı personel taşıyıcı üzerine monteli silahlarla da atışlar gerçekleştirildi.

Faaliyette, bahse konu atışın ardından STM tarafından geliştirilen Kargu Kamikaze İHA boy gösterdi. Kargu Kamikaze İHA tarafından belirlenen hedeflere saldırılar gerçekleştirildi. Kargu, Ateş Serbest faaliyeti kapsamında ilk kez görev aldı. Ardından havan ve obüs bataryalarından yapılan atışlar gerçekleştirildi. Faaliyet,Fırtına obüslerinin atışlarıyla devam etti.

 

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır