Format Haber

Avrupa Konseyi, Türkiye’yi AİHM’in kararına uyarak Osman Kavala’yı acilen tahliye etmeye çağırdı 

Avrupa Konseyi, Türkiye’yi AİHM’in kararına uyarak Osman Kavala’yı acilen tahliye etmeye çağırdı 
15 Mayıs 2020 - 19:41

Avrupa Konseyi, Osman Kavala’nın tahliye edilmesi gerektiğini belirtip, AİHM Kararının gereğinin yerine getirilmesi talep etti.

Osman Kavala Gezi davasında hakkında beraat ve tahliye kararı verildikten kısa süre sonra, özgürlüğüne kavuşmadan bu kez başka bir dava nedeniyle tekrar gözaltına alınmıştı.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi, tutuklu iş insanı ve insan hakları aktivistine özgürlüğünün verilmesini talep etti.

Avrupa Konseyi Türkiye gözlemcileri Thommas Hammarberg, John Howell ve Avrupa Konseyi üye ülkeleri insan hakları savunucuları temsilcisi Alexandra Louis, AİHM’in Türkiye’nin kararına yaptığı reddi değerlendirdi:

“AİHM son kararı verdi. Türk yetkilileri(ni) bunu uygulamaya ve 18 Ekim 2017’den beri tutuklu olan Osman Kavala’yı serbest bırakmaya çağırıyoruz. ‘ denildi.

Avrupa Konseyi, Türkiye’yi AİHM’in kararına uyarak Osman Kavala’yı acilen tahliye etmeye çağırdı

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

”Aynı zamanda mahkemenin kararının yalnızca Gezi davası değil, Kavala’nın 19 Şubat 2020’de haksız yere yeniden tutuklanmasına neden olan 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimiyle bağlantılı olduğu yönündeki soruşturma için de geçerli olduğunu hatırlatıyoruz.

Kavala’nın hemen tahliye edilmesi şu an daha da önemli çünkü fikirleri nedeniyle tutuklanan diğer siyasetçi, sivil toplum aktivisti ve gazeteciler gibi o da hapishanede Covid-19 virüsü tehlikesiyle karşı karşıya ve pandemi nedeniyle erken ve şartlı tahliyeleri düzenleyen yeni infaz yasasından dışarı tutulmuş durumda.”

Gezi Davası’ nda daha önce Osman Kavala’ ya beraat ve tahliye yolu açılmıştı

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin 7’nci duruşmada davanın tutuklu sanığı Osman Kavala’nın  2 yıl 3 ay tutukluluktan sonra beraatine karar verilmişti. Osman Kavala özgürlüğüne kavuşmadan yeni bir davayla yargılanmaya başladı.

840 gün tutuklu halden sonra çıktığı mahkemeden serbest bırakılan ve Gezi davasında hakkında beraat ve tahliye kararı verilen Osman Kavala, bu sefer 15 Temmuz soruşturması kapsamında hapiste yatıyor.

 

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır