Format Haber

Azerbaycan’ da Minsk Gurubu üyelerine büyük tepki var

Azerbaycan’ da Minsk Gurubu üyelerine büyük tepki var
11 Ekim 2020 - 10:16

Azerbaycan kamuoyunda yıllardır sürüncemede bırakılan ve son ateşkes durumunda bile Ermenistan’ın sivil yerleşimlere saldırmasına göz yuman Minsk Gurubu üyelerine büyük tepki var. Birçok kişi, ‘Minsk grubundan Fransa defolsun. Turkiye eşbaşkan olsun. Turkiyesiz hiç bir masa tanımıyoruz….’ sesleri yükseliyor.

Twetter mesajlarında ‘Rus, Fransız, İngiliz ve Abd’nin büyük medya ajansları Azerbaycan‘ın sivil şehirlerinin füzelerle vurulması ve insanların öldürülmesine duyarsız,’ kaldığı ve ‘Ölen Azerbaycanlı olunca kılları kıpırdamıyor. Agit Minsk grubu güvenirliğini kaybetmiş!’ ifadeleri sıklıkla kullanılıyor.

Önceki gün Moskova’ da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ‘un bulunduğu ateşkes görüşmelerinde ‘çözümün ana prensipleri temelinde barışçıl bir çözüme mümkün olan en kısa sürede ulaşmak amacıyla esaslı müzakerelere başlıyor” değerlendirmesi yapılmıştı. Ancak Ermenistan tarafının sivil yerleşimleri vurmasına ilişkin bir uyarı verilmediği ya da yeterince ikna olunamamışki, dün akşam da sivil yerleşimleri vurmaya devam etti.

Azerbaycan’ da bu ateşkesin Ermenistan’ın lehine olduğu sesleri tartışmalara neden oldu: ‘ İlerde göreceğiz işgalci çekilecek mi?’ ‘İşgal altındaki Karabağ tamamen boşaltılmadan Azerbaycan geri çekilmemeli’ ‘Minsk grubu 1992 yılından beri çözemediği konuyu nasıl çözecek?’.. soruları cevap bekliyor.

Aslında Moskovada ilân edilen ateşkes cenaze ve esirlerin değişimi için. Gerçekte Azerbaycan’ ın meşru harekatın bittiği anlaşılmamalı. 
Pazartesi Cenevre’de başlayacak Minsk grubu müzakerelerine Azerbaycan katılacak ama masada Ermenistan’ ın net çekilme takvimi ve AGİT üyeleri Rusya, ABD, Fransa’dan garanti talep edilmesi bekleniyor.
Milli Savunma Bakanlığı’ nın konuyla ilgili değerlendirmesinde de, ”Azerbaycan Ordusu işgal altındaki öz topraklarını kurtarmak için büyük kahramanlık göstermiş ve büyük başarılar kazanmıştır. Ermenistan artık işgal ettiği toprakları asıl sahibine vermelidir. Bu adım atılıncaya kadar Azerbaycan Türkü kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.” denildi.
KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır