Format Haber

Azerbaycan, İşgalci Ermenistan’ ın Karabağ mevzilerini aşıp ilerliyor!

Azerbaycan, İşgalci Ermenistan’ ın Karabağ mevzilerini aşıp ilerliyor!
27 Eylül 2020 - 23:35

Son dakika bilgilerine göre Azerbaycan özel kuvvetleri gece harekatı ile Akdere ‘nin kuzeyinde olan Talis müstahkem mevkiini ve köyünü ele geçirdi. Azerbaycan Ordusuna ait Topçular, merkez bölgesi Ağdere olmak üzere bir çok Ermeni mevzisini yoğun topçu atışına tuttu.

Turkish Defence Agency tarafından Azerbaycan’ın, İşgalci Ermenistan’ ın Karabağ mevzilerini aşıp ilerlediğini gösteren paylaşımlar yer aldı. Buna göre Azerbaycan, Goranboy bölgesi/Murat Dağı silsilesindeki tepelerde -kritik bölgeler- üstünlüğü sağladı. Murov sıradağlarının kontrol altına alındı, Kelbecer ve Ağdara arasındaki karayolu bağlantısı kesildi. İşgal altındaki topraklarını Ermenistan’a bağlayan Vardenis-Ağdara askeri karayolu Azerbaycan ordusu tarafından kontrol altına alındı. Ermenistan ordusunun ikmal yolu olarak kullandığı M11 yolunda Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri operasyon düzenledi, yolun bir kısmında kontrolü ele aldı.

Bakanlık açıklamasında, ‘düşman zırhlı araçları bırakarak kaçıyor.’ denildi. Ayrıca Ermenistan Ordusuna ait bir mühimmat deposunun SİHA’larca vurulduğu görüntüler yayınladı.

Bu arada Azerbaycan’ ın güçlü tepkisi karşısında zayıf kalan Ermenistan, sabah saldırılarına ilişkin sorumluluğu kendi dışında aramaya yöneltti, Savunma Bakanlığı, ”Suriye’den gelen militanların Azerbaycan ile savaşımıza katılımları hakkında bilgileri araştırıyoruz” dedi.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre Ağdere bölgesinde büyük bir Ermeni birlik (garnizon) teslim oldu. Çok sayıda Ermeni asker esir alındı.

Ermenistan güdümünde Sözde Dağlık Karabağ Başkanı ”Talış  yönünde ve güneyde pozisyon kaybettik. Düzinelerce ölü ve düzinelerce yaralı var.” açıklaması yaptı.

Diplomatik kulislerde Ermenistan’ ın Rusya’dan Kolektif Güvenlik Anlaşmasının devreye sokulmasını ve yardım edilmesini istediği iddia edildi. Rusya, Ermenistan’ın talebini, savaşın Ermenistan topraklarında olmadığı gerekçesiyle reddetti.

 

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır