DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Babacan: ‘Faizi neden indirmiyorsunuz?’

Yayınlanma Tarihi : Google News
Babacan: ‘Faizi neden indirmiyorsunuz?’

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Ankara’da partisinin 1. Olağan Yenimahalle ilçe kongresinde konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomi verilerine ilişkin konuşmalarında, ”bizim işin başında olduğumuz ve doğru bildiğimizden şaşmadan çalıştığımız dönemde elde edilen başarılarla yıllar sonra övünüyor. Aynı müflis tüccarın eski defterleri karıştırması gibi.” diyerek cevap verdi.

‘Ben ve arkadaşlarımın iş başında olduğu dönemle övünmeyi bırakın’

Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ ın ekonomik verilerde ‘başarı’ olarak gösterdiği döneme ilişkin,  “Erdoğan, tüm ekonomik verileri çarpıttı” diyerek değerlendirdi.

“Sayın Erdoğan, önce bir konuda anlaşalım. Ben ve arkadaşlarımın iş başında olduğu dönemin başarılarıyla övünmeyi bırakın. Sorumluluğu tümüyle üstünüze aldığınız şu son dönemi bir anlatın. 2002-2007 arasında Türkiye’nin ortalama büyüme hızını yüzde 7’ye çıkarttık. 2009-2015’e kadar ortalama büyüme hızı 7,3’tü. 2018’ haziranından sonra yüzde 2,9. Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nin karnesi bu.”

Babacan’ın konuşmasından bazı başlıklar şöyle:

‘İstihdamı biz artırdık, siz düşürdünüz’

“Niye istihdamla ilgili kendi dönemini anlatmıyor? 2018 haziranından itibaren istihdam düşüyor. Evvelsi gün ‘İstihdamı 19 yılda 9 milyon artırdık’ diyor. Onu biz artırdık, siz düşürdünüz. Geniş işsizlik 2018 haziranından sonra, son üç yılda yüzde 17’den yüzde 27’ye çıktı. Dönüp bizim işin başında olduğumuz ve doğru bildiğimizden şaşmadan çalıştığımız dönemde elde edilen başarılarla yıllar sonra övünüyor. Aynı müflis tüccarın eski defterleri karıştırması gibi.”

”2018 seçimlerinde ne dedi: “Bütün yetkiyi bana verin, ben bütün sorunları çözeceğim” dedi. “Faizi de düşüreceğim, enflasyonu da düşüreceğim” dedi. Ve kimseyi dinlemedi. Bütün yetkiyi eline aldıktan sonraki istihdam durumuna grafikte görelim. Bakın, 2018 Haziran, partili taraflı Cumhurbaşkanı, akraba Bakan beraberce çalışmaya başlıyorlar ve diyorlar ki, “Kimseyi biz karıştırtmayacağız ve bu işi biz yapacağız.” İstihdam düşmeye başlıyor. 2019’da daha pandemiye gelmemişken. Pandemiyi mazeret olarak gösteriyorlar. Pandemi ne zaman geldi? 2020’nin Mart’ında. İstihdam ne zaman düşmeye başlıyor? 2019’un başında. Çalışan sayısı 2018 seçimlerinde 28 milyon 700 bin iken düşmeye başlıyor. Evvelsi günkü konuşmasında ne diyor? 19 yılda istihdamı 9 milyon artırdık diyor. Bunu biz artırdık biz. Siz istihdamı düşürdünüz. Sonuç ortada. Hangi iş olursa olsun bakın, ehil bir kadro olmadıktan sonra, dürüst ve işini bilen bir kadro işin başında olmadıktan sonra başarı elde edemezsiniz.

‘Faiz ödemeleriyle tanesi 200 bin liradan 800 bin tane otomobil alınır’

“Sayın Erdoğan, siz bu milletten ‘Bana yetkiyi verin, faizle nasıl uğraşılır görün’ diye oy istemediniz mi? Merkez Bankası’nın politika faizi tam yüzde 19. Bütçeden faize ödenen rakam gelmiş geçmiş en yüksek seviyede. Bu yıl 180 milyar lira. Hani faizle mücadele ediyordunuz?..”

‘Faizi neden indirmiyorsunuz?’

”Faizi neden indirmiyorsunuz? Bu milletin karşısına çıkıp özür dileyin, yanlış yaptığınızı kabul edin. Tablo ortada. Hadi indirin faizi de görelim. Erdoğan ‘Ben yüksek faize karşıyım’ diyor. İndir o zaman. Böylesine vurdumduymazlıkla bu ülke yönetilemez. Hesap vermek zorundalar. Bu millete en azından bir açıklama borcunuz var. Niye faizi yüzde 19’da tutuyorsunuz? Bu milletin aklıyla alay etmeyin.”

‘Merkez Bankası’nın net rezervlerini eksiye düşürdü.’

“Merkez Bankası’nın net rezervini 10 milyar dolardan aldık, 60 milyar doların üzerine çıkarttık. Taraflı cumhurbaşkanı ve akraba bakan el ele verdi; tarihte ilk defa Merkez Bankası’nın net rezervlerini eksiye düşürdü. Şu an eksi 55 milyar dolar. Para basan kurumu borca batırdılar.”

‘Övündüğünüz tablo bu mu?’

“Net doğrudan yatırımları neredeyse sıfırdan alıp 22 milyar dolara çıkarttık. 2018’den sonra ne oldu? Eksiye düştü. Türkiye’den çıkan doğrudan yatırım, Türkiye’ye gelen yatırımdan daha fazla. Kendi sermayedarımız başka ülkenin insanlarına iş sağlıyor. Övündüğünüz tablo bu mu?”

YORUM YAP