DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Bakan Pakdemirli: Çiftçinin Geliri Yüzde 80 Oranında Arttı

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Bakan Pakdemirli: Çiftçinin Geliri Yüzde 80 Oranında Arttı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir Medya Plaftormu üyesi gazeteci-yazarlarla bir araya gelerek güncel gelişmeler ve tarım politikalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Pakdemirli: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde ciddi rekorlara imza attıklarını, Çiftçinin, üreticinin ve tüketicinin haklarını korumak için durmaksızın çalıştıklarını kaydederek, yaz aylarında da orman yangınlarına karşı büyük mücadele verdiklerini hatırlattı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Türkiye, pandemiyi iyi değerlendirmiş ülkelerden birisidir. Tarımsal büyüme olarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde ciddi rekorlara imza attık. 117 milyon tondan 126 milyon tonluk bir bitkisel üretime geldik” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, İzmir programı kapsamında İzmir Medya Platformu üyesi gazeteci ve yazarlar ile bir araya geldi. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’in de katıldığı programda Bakan Pakdemirli, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Pandemi nedeniyle dünyanın hiç beklenmeyen bir oranda değiştiğini kaydeden Pakdemirli, “İki yıldır pandemiyle uğraşıyoruz, maskelerden kurtulabilmiş değiliz. Dünya hiç beklemediğimiz kadar değişti. Yeni normaller oluştu. Bundan sonra hem sosyal ilişkiler hem lojistikte çok farklı bir dünyaya doğru gidiyoruz. Dış ticaret evrildi. Pazarlara olan yakınlık meselesi, çok daha önemli hale geldi ve Türkiye burada bir avantaj yakaladı. Atalarımızın söylediği bir şey vardır; düştüğü yerden bir avuç toprakla kalkmak. Türkiye, pandemiyi iyi değerlendirmiş ülkelerden birisidir. Tarımsal büyüme olarak da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde ciddi rekorlara imza attık. 117 milyon tondan 126 milyon tonluk bir bitkisel üretime geldik. Türkiye 25 milyar doların üzerinde ihracat, 7 küsur milyar doların üzerinde bir dış ticaret fazlasıyla hem kendini hem de dünyayı beslemiş bir ülke olma özelliğini ispat etmiş durumda” dedi.

ÇİFTÇİNİN 52’YE GELMİŞ OLAN BORCU BUGÜN YÜZDE 40’LARDA

Tarım sektörünün en çok kayırılan alan olduğunu ifade eden Pakdemirli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tarım kesimi Türkiye’de en çok kayrılan kesimdir ve böyle olması lazımdır. Borçluluğu da yüzde 40 küsurlar civarına gerilemiş. Bunun anlamı şu, 2018’de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi geldiğinde çiftçinin hasılaya göre yüzde 52’ye gelmiş olan borcu bugün yüzde 40’larda. Çiftçimiz bugün para kazanıyor. Kazandığı parayla da borçlarının önemli bir bölümünü hafifletiyor.

Bununla alakalı ekstra yapılandırma sıfır faizle olmaz. Biz isteriz sıfır faizle olsun, bedava olsun hibe olsun ama bunlar hep devletlerin imkanlarıyla yapılan işler ve dünyanın hiçbir yerinde de yoktur. Bu bizi çok doğru bir noktaya getirmez. Tarım da en nihayetinde bir ekonomidir.

ÇİFTÇİNİN GELİRİ YÜZDE 80 ORANINDA ARTTI

Son 3,5 senede Türkiye’de gerçekleri görmek istemeyenler, ‘Borçluluk arttı’ diyor. Borçluluk arttı ama Gayri Safi Milli Hasıla da arttı. Geçen yıl itibarıyla baktığımda çiftçinin geliri yüzde 80 oranında arttı. 2018 yılında çiftçinin hasılaya göre yüzde 52’ye gelmiş borcu bugün yüzde 40’larda. Bunun anlamı şu; çiftçimiz para kazanıyor. Münferit örnekler maksatlı yapılıyor. Tüm sektörlerde bunun örneklerini görmek mümkün. Son 3,5 yılda çiftçimizin geliri artmış, borçlarında azalma olmuştur” dedi.

DESTEKLER 29 MİLYAR TL’YE YÜKSELDİ

Bu dönemde kuraklık gibi diğer etkilerle de mücadele etmek zorunda kaldık. Önemli olan üretimin sürdürülebilir bir şekilde devamlılığının sağlanmasıydı. Birçok konuda çiftçimizin yanında olduk. 20 yıl önce desteklerin olmadığı ama müdahale alımlarının olduğu bir dönemdi. AK Parti dönemi ise müdahale alımlarının olmadığı veya daha az olduğu, desteklerin fazla olduğu bir dönem oldu. Destekler, 29 milyar liraya kadar geldi. Yakın zamanda artan mazot ve gübreye yönelik girdi desteği sağlandı. Çiftçimize verilen destek yüzde 15 artırılmış oldu. Üreticimizi çiftçimizi mağdur etmedik. Piyasada çiftçimizin alın terinin sigortası olmasını sağladık. Desteğin artması ve müdahale alımları rakamsal başarının en önemli unsurlarından biri Piyasa fiyatlarına göre çok daha uygun koşullarda çiftçimizi desteklemeye devam edeceğiz.” dedi.

‘PANDEMİ SONRASI NORMALİZASYON BAŞLAYACAK’

“Çiftçimizi üç koldan kuşattık ama beş koldan kuşatacak şekilde bir gelir koruma sigortası çıkardık” diyen Bakan Pakdemirli, şunları söyledi:

“Çiftçimiz ürünün diktiği günden itibaren satacağı fiyatı biliyor. Fiyatı da garanti eden bir sistem. Amerika’da olan bir sistem. Önümüzdeki yıl bunu yaygınlaştıracağız. Sözleşmeli üretimle alakalı bir dijital tarım platformu kurduk. Bu konuyla ilgili de yasal düzenleme tekliflerimizi ilettik. Gazi Meclisi’miz de bunlarla alakalı çalışmasını bitirdiği zaman yasalaşacak. Çiftçimizi 5 taraftan kuşatacak bir sistematik içerisinde onları memnun etmeye çalışıyoruz. Bugün itibarıyla dünyada pandemi ile birlikte artan fiyatlar girdilere yansıyor. Tüketici tarafında da bu konuyla ilgili şikayet var. Pandeminin etkileri geçtikten sonra normalizasyon süreci başlayacaktır. Sağlıkla ilgili konularla paralel bir şekilde ilerleyeceğini düşünüyoruz. Dünyadaki emtia fiyatlarıyla ilgili dengesizlikler biraz daha rayına oturur diye düşünüyoruz. Hem lojistik hem gıda üretimi hem emtia fiyatlarında ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada problem var. Pandemi etkileri bitince rahatlama bekliyoruz.”

YÜZDE 47 ORANINDA SÜTE ZAM YAPILDI

Yem fiyatlarındaki artışa da değinen Pakdemirli, “Türkiye hem ihracat hem de ithalat kapısı açık bir ülke olduğu için dünyadaki fiyatlar yansıyor. Boşta olan fonların da yatırım yapması gibi sebeplerle emtia fiyatları arttı. Son dönemde yaşanılan döviz geçirgenliği ile ciddi artış oldu. Yüzde 47 oranında süte zam yapıldı. Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından besici ve yetiştiricilerimize arpa ve mısır vermeye devam ediyoruz. Bunu ek ve gizli bir destek olarak veriyoruz. Hazine Maliye Bakanlığımız tarafından karşılanan bir sübvansiyon politikası izliyoruz. Tüketicimizin de bunları bir yandan astronomik rakamlara tüketmemesi gerekiyor. Şartların iyileştirilmesi konusunda çalışma yürütülüyor” diye konuştu.

TÜRKİYE CUMHURİYET TARİHİNDEKİ EN BÜYÜK YANGINLARI YAŞADIK

Gazetecilerden gelen soru üzerine orman yangınlarının yaşandığı dönemden söz eden Bakan Pakdemirli, şöyle konuştu:

“12 Ağustos 2021 itibariyle çoğunluğu Akdeniz, Ege, Marmara, Batı Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki 49 ilde 299 orman yangını meydana geldi. Yangınlar dönemi ülkemiz için çok sıkıntılı bir dönemdi. Ağırlıklı olarak meteorolojik sebeplerden büyük yangınlar silsilesiyle karşılaştık. Türkiye Cumhuriyet tarihindeki en büyük yangınlarını yaşamak zorunda kaldı.

“ALLAH CUMHURBAŞKANIMIZDAN BİN KEZ RAZI OLSUN”

Ben de o günlerde 40 günde eve 1 veya 2 gün girdim. Hem eşinizden hem de çocuklarınızdan geri dönüşler oluyor. Bizim oğlan beni itfaiyeci sanmaya başladı. En son oğlum annesine ‘Bahçede yangın çıkaracağım. Çıkarırsam babam buraya gelir. Onu görmüş oluruz.’ demiş. Milletin bir derdi olduğu zaman yöneticilerin yanında olmasını Cumhurbaşkanı’mız bizzat arzu ediyor. Yöneticiler, vatandaşın yanında olduğunda vatandaş kendisini daha rahat hissediyor. Zor günler. Allah Cumhurbaşkanımızdan bin kez razı olsun. Milletin bir derdi olduğunda yöneticilerin de milletin yanında olmasını istiyor. O yüzden biz de herhangi bir şey olduğu zaman vatandaşın yanında oluyoruz. Bazen can kayıpları oluyor, bunları hiç arzu etmiyoruz. Yöneticiler yanında olduğunda vatandaş kendini daha rahat hissediyor. Bu yüzden geçenlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanına da tavsiyede bulundum, yani yemeğin, randevun olabilir, ama ertele. Kar küreme araçlarının yanında ol, bir tanesinin üstünde ol. Vatandaş da desin ki ‘arkadaşlar gereğini yapıyor, biraz daha sabırlı olmamız lazım.’ Farklı görüntü olduğu zaman vatandaşın gözünde farklı görüntü ortaya çıkabiliyor.

İZMİR’E 22 MİLYARLIK YATIRIM

19 yıllık sürede İzmir’e 22 milyarlık destek yatırımı yapıldığını belirten Pakdemirli,”Tarımsal üretim değeri 19 yılda 8 misli artmış durumda. Kırsal Kalkınma desteklerinde 232 milyon lira hibemiz var. Dikili, Kınık, Bayındır ve Bergama’da tarıma dayalı organize sanayi bölgeleri tamamlandı. Orman alanında İzmir’e 155 milyon fidan diktik. İzmir’in farklılıkları bana göre bana göre zenginliktir. İzmir diğer illerimizden çok farklı konumdadır. İzmir’in kozmopolit yapısı farklı bir noktaya geldi. Sıtkı beyin mübadele işe İzmir’e gelenler hakkında yaptığı açıklaması talihsizliktir. Hatadan dönmekte bir erdemdir. Ayrımcılığı doğru bulmuyorum. İzmir’i kendi toprağı bilen her insana gönlümüzde kalbimizde açık.

YORUM YAP