Format Haber

Bakan şu kadar aylık ödedik-bu kadar aylık ödedik diyor; oysa Sosyal güvenlik bir hak

Bakan şu kadar aylık ödedik-bu kadar aylık ödedik diyor; oysa Sosyal güvenlik bir hak
22 Ekim 2020 - 17:30

Türkiye’de son yıllarda kamu politikalarından en çok tartışılan konular arasında emeklilerin yaşam düzeyi geliyor.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR) ‘Türkiye’de Emeklilerin Durumu ve EYT Gerçeği’ araştırması yayımlandı.

‘Bakan ‘şu kadar aylık ödedik’ dedi; oysa Sosyal güvenlik bir hak, emeklilik bir hak!’

Araştırma İstanbul Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğü önünde gerçekleştirilen bir basın açıklaması ile duyuruldu.

Basın açıklamasında Sosyal Güvenlik Kurumu’ nun emeklilerin ve hak sahiplerinin aylık ve gelirlerinin ayrıntılarının yeterince paylaşılmadığı vurgulandı.

”Sayın Bakan geçenlerde yaptığı bir açıklamayla emeklilere “şu kadar aylık ödedik” dedi. Sosyal güvenlik bir hak, emeklilik bir hak. Emekli aylığı ödenmesinden daha doğal ne olabilir. Bunun övünülecek bir tarafı yok.

Asıl soru şu. Kim ne kadar aylık ve gelir alıyor? Emeklilerin ne kadarı hangi düzeyde gelire sahip? Emekli aylık ve gelirlerinin ayrıntısı ne? SGK bunu ısrarla açıklamıyor. Kaç emekli ve hak sahibin asgari ücretin altında aylık ve gelir aldığını SGK açıklamıyor. Bu yönde bilgi başvurularını reddediyor.” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye’de emeklilikte ortalama ömür beklentisi 17.6 yıl

Basın duyurusunda milyonlarca emekli ve hak sahibinin asgari ücretin çok altında aylık ve gelir ile yaşamını sürdürmek zorunda kaldığı belirtildi. Görece ‘Genç Emekliler’ denilen kesim için ise durumun gerçeği tam yansıtmadığı görülüyor. Buna göre emeklilerin yüzde 80’ine yakınını 55 ve yukarı yaştakilerin oluşturduğu kaydedilen raporda Türkiye’nin “genç emeklilikler” ülkesi olduğu iddiası çürütülüyor.

Diğer yandan, Türkiye’de emeklilikte ortalama ömür beklentisi 17.6 yıl ile OECD ve Avrupa ortalamasının oldukça altında. Emeklilikte ortalama ömür beklentisi Fransa’da 25 yıl olurken Yunanistan’da ise 24 yıl.

Araştırma raporuna göre Türkiye’de emeklilerin 4.3 milyonu yani yüzde 47’si ya çalışıyor ya da iş arıyor. 

Araştırmaya göre, en düşük emekli aylık ve geliri alan yüzde 20’lik diliminde bulunan 2.6 milyon emekli ve hak sahibinin aylık harcanabilir geliri Temmuz 2020 itibarıyla yaklaşık 763 lira.

Türkiye’de 13.2 milyon emekli ve hak sahibi var.

Yaşlılık aylığı alan (emekli) sigortalıların sayısı 9 milyon 90 bin, ölen sigortalıların hak sahiplerinin (dul ve yetim) sayısı ise 3.8 milyon kişi.

SGK’nin emekli aylık ve gelirlerine ilişki verilerin gerçeği yansıtmadığı belirtilen raporda, Türkiye’de emeklilerin 4.3 milyonu yani yüzde 47’si ya çalışıyor ya da iş aradığı vurgulandı.

Emeklilik aylığı dilimlerinin ele aldığı bölümde ise en düşük ve en yüksek emekli aylık ve geliri alanlar arasındaki farkın 7.5 kat olduğu belirtildi.

Avrupa Birliği’nde ise bu fark 4.2 kat olarak açıklandı.

 

 

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır