DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Bakım gerekiyor ama sağlık Kurullarından ‘Ağır Engelli’ raporu alamıyor!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Bakım gerekiyor ama sağlık Kurullarından ‘Ağır Engelli’ raporu alamıyor!

İnşaatta çalışırken düşen, bir çok uzvu zarar gören, iki ayağı kesilen, mamayla beslenen ve başkasının bakım ve ilgisine muhtaç olan Yalçın Akpınar’a ‘Ağır Engelli’ raporu vermeyen doktor heyeti Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Yasemin Yıldız’ı çileden çıkarttı.

Haber: Nezih VAROL

Yatağa bağımlı olarak yaşam mücadelesi veren Yalçın Akpınar’ın hastane heyet doktorlarıyla yaşadığı akıl almaz olay vicdan sahibi insanları ve Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Yasemin Yıldız’ı çileden çıkarttı. İnşaatta çalışırken düşen, bir çok uzvu zarar gören, kemikleri kırılan, iki ayağı kesilen, mamayla beslenen ve başkasının bakım ve ilgisine muhtaç olan Yalçın Akpınar’a ‘Ağır Engelli’ raporu verilmiyor. Durumu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve yetkililere ileteceğini söyleyen Başkan Yasemin Yıldız, yaşanan bu ve benzeri haksızlıklarla ilgili şunları söyledi:

“Kalça çıkığı olan engellilerimizi fabrikalara iş müracatına gönderiyorum, ‘Engeli’ diye işe almıyorlar, sağlık kurulu heyetine gönderiyorum ‘Engelli değildir’ raporu veriyorlar, Yalçın kardeşimizin ayakları yok, mamayla besleniyor, hasta bezi kullanıyor, kronik hastalığın hepsi var, kangren, ama ağır engeli raporu vermiyorlar, mezara girince mi rapor verilecek? Engeli oranından puanların kaldırılmasını istiyoruz, insanlar çok mağdur, bana ve derneğimize ulaşanın buna benzer sorunlarını bazen çözüyor, sesi oluyoruz, bazen de çözümsüz kalıyoruz, hatalı raporları düzeltmek için çok zorlanıyoruz, doktorların vicdanına sesleniyoruz; bu savunmasız insanlar nasıl tekrar tekrar hastanelere gidecek? Empati yapsınlar, kendi başlarına gelince mi anlayacaklar?”

YORUM YAP