Format Haber

Baro Başkanı Ali Arslan Ankara eyleminde yaşananları Format Haber’e anlattı

Baro Başkanı Ali Arslan Ankara eyleminde yaşananları Format Haber’e anlattı
23 Haziran 2020 - 15:19

Baro seçim sistemindeki düzenlemeye karşı çıkarak eylem başlatan Baro Başkanlarına yönelik kurulan barikat karşılıklı görüşmeler sonucunda anlaşmaya varılarak kaldırıldı. Barikatın kalkmasının ardından Baro Başkanları Anıtkabir’e ulaşırken Manisa Baro Başkanı Avukat Ali Arslan Ankara’da 2 gündür yaşananları Format Haber’de Gazeteci Hakan Özen’e aktarırken, “Özgür savunma susturulamaz. Savunma susarsa vatandaşta susar” dedi.

Baro seçim sistemindeki düzenlemeye karşı çıkarak eylem başlatan ve bulundukları illerden yürüyerek Ankara’ya ulaşan Baro Başkanlarına yönelik 2 gündür devam eden barikat karşılıklı görüşmeler neticesinde anlaşmaya varılarak kaldırıldı. Barikatın kalkmasının ardından Anıtkabir’e giden Baro Başkanları, “Haklı direnişimiz sonucunda kazanan özgür savunma, tarafsız ve bağımsız yargı olacak” dediler.

Format Haber’de Gazeteci Hakan Özen’e yaşananları aktaran Manisa Baro Başkanı Avukat Ali Arslan Ankara’ya vardıkları andan itibaren polis barikatıyla karşılaştıklarını kaydetti. barolarda seçim sistemini değiştiren ve çoklu baro sistemine imkan veren düzenleme hazırlığına karşı çıktıklarını kaydeden Arslan, “Geceyi barikatlar eşliğinde dışarıda geçirdik. Gündüz Baro Başkanı arkadaşlarımızla çevremize bir barikat kurulurken gece bu barikat üçe arttırıldı. Soğuğa rağmen haklı direnişimiz ve eylemimizden bir an vazgeçmedik. Bu eylemimiz özgür savunma içindir, özgür savunma ise susturulamaz. Özgür savunma sadece biz avukatları değil toplumun her kesimini ilgilendiriyor. Unutulmamalıdır ki savunma susarsa vatandaşta susar. Dolayısıyla biz bu eylemimizle sadece Baroların, avukatların hakkını değil vatandaşların haklarını da savunuyoruz. Karşılıklı görüşmeler neticesinde barikat kaldırıldı ve şu an Anıtkabir’de büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün huzurundayız. Bu akşamda bulunduğumuz illere doğru geri dönüş yolunda olacağız. Seçim sistemini değiştiren ve çoklu baro sistemine imkan veren düzenlemeyi bizde basın yoluyla takip ediyoruz. Çünkü düzenlemeyle ilgili ne bir done ne de başka bir belge var. Ümit ediyorum ki direnişimiz sonuç verecek ve kazanan özgür savunma, tarafsız ve bağımsız yargı olacak” diye konuştu.

Barolar Birliği Başkanı Metin Feyizoğlu’na yönelik Baro Başkanlarının tepkisi hakkında da sorulan soruyu cevaplandıran Manisa Baro Başkanı Ali Arslan, “Bizim mücadelemiz ve meselemiz şu an ne Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ne de diğer meseleler. Bizim meselemiz ve mücadelemiz Seçim sistemini değiştiren ve çoklu baro sistemine imkan verecek olan düzenlemeye karşıdır ve inanıyorum ki kazanan biz olacağız” dedi.

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır