Format Haber

Batı’ nın Arap Baharı’ na binlerce kişi protesto gösterileriyle katıldı: ’Adalet yoksa barış da yok!’

Batı’ nın Arap Baharı’ na binlerce kişi protesto gösterileriyle katıldı: ’Adalet yoksa barış da yok!’
03 Haziran 2020 - 21:01

ABD ‘ de polis şiddetiyle öldürülen George Floyd polis şiddetiyle öldürülmesine tepkiler yayılıyor. George Floyd ‘a yönelik şiddete karşı protesto gösterileri Avrupa’ nın birçok ülkesine, Hollanda, Fransa, Belçika gibi bölgelere yayıldı.

Batı’ nın Arap Baharı’ na binlerce kişi protesto gösterileriyle katıldı

Bir zamanlar Batı, ‘Arap Baharı’ denilen ülkelerdeki olayları, mesela Suriye, Irak, Libya, Mısır, Yemen’deki ‘Adalet’ arayışlarını desteklemişti. Şimdi bu arayışların merkezi konumundaki temel düstur, ‘Adalet’ ilkesi, ırkçılık karşıtı gösteriler üzerinden Batı’ da da görülebilir mi?

Çünkü göstericiler güvenlik güçlerinin otoritesinin bir insanın göz göre göre ölümüne neden olmasının hesabının adalet önünde verilmesini istiyor.

Bu amaçla İngiltere’ de de yoğun gösteriler yapılı; Londra’ da, Liverpool’ da, Manchester, Cardiff, Nottingham, Bournemouth ve Dublin’de binlerce kişi George Floyd’un polisin öldürülmesini protesto etmek için kişi dayanışma gösterdi.

Londra’ daki gösteriler Hyde Park, Brixton ve Lewisham bölgelerinde yoğunlaştı. Hyde Park’tan sonra göstericiler Buckingham Sarayı ‘na doğru yürüdüler; sayılarının onbini aştığı söyleniyor.

Gösterilerin Cumartesi günü Parlamento Meydanı’nda da sürmesi bekleniyor. O gün için İngiltere’ nin birçok şehrinde protesto gösterileri için sosyal medyada duyurular yayınlandı.

‘’Adalet yoksa barış da yok (no justice no peace)’

Göstericiler ABD’ deki olayın sorumlularının adalet önünde hesap verebilmesinin de önemine işaret ettiler. Protestocular ‘adalet yoksa, barış da yok” diye bağırdılar.

Bu arada İngiltere’ de polis müdürleri de ABD’ de polis şiddetiyle öldürülen George Floyd’un anısı önünde dayanışma mesajları verdi Polis müdürleri, Nerede olursa olsun önyargı, ırkçılık veya ayrımcılıkla mücadele edeceğiz.’ İfadelerini kullandılar.

 

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır