DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

BEYAZ FİL DAVASINDA ÖNEMLİ GELİŞME

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
BEYAZ FİL DAVASINDA ÖNEMLİ GELİŞME

Manisa’nın simgelerinden Beyaz Fil Binasının kültür varlığı olarak tescilinin kaldırılmasına ilişkin Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları Koruma Yüksek Kurulu kararının iptaline dair  İzmir Bölge İdare Mahkemesi ve Danıştay incelemesinden geçerek kesinleşen Manisa İkinci İdare Mahkemesi kararının, yargılanmanın iadesi yoluyla kaldırılması için taşınmazın sahibi Teksan Brode Tekstil San. ve Tic. A.Ş.’nin istemi, mahallî Manisa İkinci İdare Mahkemesince reddedildi.

BEYAZ FİL DAVASINDA MÜDAHİL ŞİRKETİN YARGILANMANIN İADESİ İSTEMİ REDDEDİLDİ

Bu konuda görüşlerine başvurduğumuz Beyaz Fil Yıkılmasının Platformu gönüllüleri, “Beyaz Fil Binasının, 2012 yılında İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu kararı ile 1. grup kültür varlığı olarak korunması için tescil edildiğini; taşınmazın 2014 yılında 30.450.000,- TL gibi düşük bir bedelle tescilli (kısıtlı) olarak satıldığını; taşınmazı satın alan Teksan Brode Tekstil San. ve Tic. A.Ş.’nin yoğun uğraşı ve girişimleri sonucu 2017 yılında tescil kaydının Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları Koruma Yüksek Kurulu kararı ile kaldırıldığını, böylelikle taşınmazın değerinin birden bire 8-10 kat arttığını, Platform gönüllülerinden Süheyla Ertosun’un açtığı davada iptal kararı verildiğini, bu kararın kanun yollarından geçerek kesinleştiğini; bunu bir türlü kabullen(e)meyen Şirketin, davayı lehlerine çevirmek için her türlü yolu denediğini ve yargılanmanın yenilenmesini istediklerini, davada yargılanmanın yenilenmesi sebeplerinin hiçbirinin bulunmadığını, Manisa 2. İdare Mahkemesinin haklı olarak bu istemi reddettiğini, bu karara karşı istinaf yolunun açık olduğunu,” söylemişlerdir.

Bundan sonra da mücadelelerini sürdüreceklerini belirten gönüllüler, “Davacı Şirketin, tamamıyla para kazanmak hırsıyla hareket ettiğini, mahkeme kararlarını iki yılı aşkın bir süredir uygulamadığını, rölöve, restorasyon ve restitüsyon projelerini hazırla(t)madığını; amaçlarının binayı yıkıp yerine alışveriş merkezi, otel ve rezidans yapmak olduğunu; Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Manisa Büyükşehir ve Şehzadeler Belediyelerinin de kendilerine gereken desteği vermediğini, kentimizin en merkezi yerinde yaklaşık 3 dönümlük alanda yaratılan ucubenin varlığını koruduğunu,” bildirmişlerdir.

YORUM YAP