Format Haber

”Bir ülkenin Hazine ve Maliye Bakanı, ‘Ben döviz kurlarına bakmıyorum.’ diyebilir mi?”

”Bir ülkenin Hazine ve Maliye Bakanı, ‘Ben döviz kurlarına bakmıyorum.’ diyebilir mi?”
06 Ekim 2020 - 20:14

İYİ Parti grup toplantısında Genel Başkanı Meral Akşener, Yeni Ekonomi Programı’na ilişkin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a eleştirilerde bulundu.

Akşener, ”Bir ülkenin Hazine ve Maliye Bakanı, “Ben döviz kurlarına bakmıyorum.” diyebilir mi? Allah aşkına söyler misin Damat Bey, sen nereye bakıyorsun?” diye konuştu.

Yeni Ekonomik Program’ın, Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin Türkiye’ye verdiği zararın itirafnamesi gibi olduğunu söyleyen Akşener, ”Hatta Damat Bakan bu defa, kayınpederinin 2023 hedeflerini bile boşa çıkarmayı başarmış.” dedi.

Akşener’in ekonomik programla ilgili konuşmasından bazı satırbaşlıkları şöyle:

”İktidar 2023 yılı için ne vadetmişti? Mesela, 2 trilyon dolar milli gelir demişti. Peki Damat Bakan ne diyor? Bunun yarısı bile değil, sadece 875 milyar dolar milli gelir diyor.Bu arada sözüm ona doları önemsemiyor ama, tüm rakamları da dolar olarak açıklıyor…

Mesela iktidar, 2023’te Türkiye’yi en büyük ilk 10 ekonomiden biri yapmayı vadetmişti. Damatsa, ilk 20 ekonomi arasında kalabilmeyi hedefliyor.

Mesela iktidar, 500 milyar dolar ihracat sözü vermişti. Yeni ekonomi programı ise, bunun yarısından bile azı, 214 milyar doları hedefliyor.

Sayın Erdoğan diyor ki, OECD ülkeleri arasında pandemiden en az etkilenen üçüncü ülkeymişiz… 37 OECD ülkesi arasında değeri en çok düşen para Türk Lirası oldu. Şili’nin parası bile değer kazandı, Türk Lirası, sadece bir ayda yüzde 30 değer kaybetti.

Pandemiden bu yana gelişmekte olan ülkelerin dolar karşısındaki performansına bakıyoruz: Bu ortalamaya göre doların, bugün 6 lira 20 kuruş olması gerekirdi…  Bakın gelişmiş ülkelerin para birimleriyle değil, gelişmekte olan ülkelerin para birimleriyle karşılaştırıyorum. Avrupa ülkeleriyle değil, Kenya’yla karşılaştırıyorum. Sisi’nin yönettiği Mısır’la karşılaştırıyorum. Türkiye’nin performansı maalesef onların bile altında…

‘Döviz kurları arttığında, peynir fiyatları bile artıyor.’

”Türk Lirası, 83 milyonun alın teridir. Türk Lirası değerliyse, Türk milletinin emeği değer bulur. Türk Lirası değerliyse, Türk milletinin alım gücü artar… Ne söz verdiniz, nereye geldik?… Ama beyefendiler, Damat Bakan’ı eleştiriyoruz diye dönüp bize kızıyorlar. Evet, damadın bakan olmasını Türkiye’ye yakıştıramıyoruz. Muz cumhuriyetlerine yakışan bu adam kayırmacılığı, içimize sindiremiyoruz.

Damat Bey! Döviz kuru bir ülkenin parasının değeridir. Bir ülkenin refahını belirleyen en önemli gösterge de parasıdır. Paramız değerini yitiriyorsa, bil ki fakirleşiyoruzdur. Binlerce fabrikanın döviz borcu var. Tekstilden otomotive, ilaç sanayinden gıdaya, ürettiğimiz her ürün ithalata bağımlı. Döviz kurları arttığında, peynir fiyatları bile artıyor. Bak teknoloji ürünü demiyorum, peynir diyorum peynir! Çünkü süt hayvanlarının yemi, dolarla alınıyor. Sütten peynir yapan üretim tesisleri, dolarla kuruluyor. Peynirin paketleri dolarla ithal ediliyor. Peyniri marketlere nakleden tırlar, dolarla alınıyor. O tırların yaktığı mazot, dolarla alınıyor. Geçtiği yol ve köprülerin borcu bile, dolarla ödeniyor. Üzerimizdeki kıyafetlerin kumaş boyaları, dolarla satın alınıyor. Uzaktan eğitim için gereken tabletler, dolarla alınıyor. Bindiğiniz otomobiller, dolarla alınıyor. İşte bu yüzden, döviz arttığında, hemen her şeye zam geliyor.

”Hal böyleyken; Bir ülkenin Hazine ve Maliye Bakanı, “Ben döviz kurlarına bakmıyorum.” diyebilir mi? Allah aşkına söyler misin Damat Bey, sen nereye bakıyorsun?

İYİ Parti’ de ”Oy verilmeyecekler’ listesi hazırladığı iddiasıyla Koray Aydın tartışılıyor!..

İYİ Parti grup toplantısında Genel Başkanı Meral Akşener konuşmasını dinlemeye bazı milletvekilleri katılmadı. Nedeni ise

Bugün İYİ Parti’de Koray Aydın’ın Teşkilat Başkanlığı görevini sürdürmesine tepki gösteren muhalif milletvekilleri, grup toplantısına katılmadı.

İYİ Parti’ de 2. Olağan Kurultay’ın ardından başlayan liste krizi devam ediyor. TBMM’de yeni dönemin ilk grup toplantısına da yansıdı. ‘Oy verilmeyecekler’ listesini hazırlattığı iddia edilen Koray Aydın, tartışmaların odağında yer alıyor.

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır