Gündem

‘Bu Cumhuriyet, dünyanın alkışladığı bir kalkınma hamlesi, bir medeniyet öyküsüdür.’

Akşener: 'Türkiye’nin geleceği için, eğitim sıralamasına bakmanız yeterlidir'

İYİ Parti lideri Meral Akşener, gündeme dair konuşmasının bir bölümünde eğitim sisteminde yaşanan sorunları değerlendirdi.

Akşener, “Türkiye’yi, en büyük ilk 10 ekonomiden biri haline getireceksek, öncelikle eğitimde ilk 10 arasına girmeliyiz.” dedi.

”Eğitimdeki sıramız, ekonomimizin geleceğidir. Piyasaları takip etmeye gerek yok. Kredi derecelendirme kuruluşlarına da gerek yok. Türkiye’nin gelecekte varacağı noktayı bilmek istiyorsanız, eğitimdeki sıralamasına bakmanız yeterlidir. Eğer eğitimde 35’inci sıradaysanız, ekonominiz de 35’inci sıraya doğru gerileyecektir.” ifadesini kullandı.

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, konuşmasının eğitim başlığına ayırdığı bölümde önce Cumhurbaşkanı’ nın önceki gün konuyla ilgili açıklamalarını hatırlattı:

”Sayın Erdoğan dün bir üniversite açılışında yaptığı konuşmada, makamını ve sahip olduğu her şeyi borçlu olduğu Cumhuriyetimize, laf etmeden duramadı. Eğitim sisteminden bahsederken dedi ki; ‘En çarpığından batı taklitçiliği Cumhuriyetimizin en büyük kaybıdır.’ Neymiş; Cumhuriyet, bu çarpık batıcı anlayışı, faşist yöntemlerle dayatmış… Kendine gel Sayın Erdoğan! Beğenmediğin o Cumhuriyet, dünyanın alkışladığı bir kalkınma hamlesi, bir medeniyet öyküsüdür. Elbette eksikleri vardır, ama böyle bir tarifi hak edecek kadar basit bir iş değildir. Hele; Cumhuriyet’in eğitim hamlesine söz söylemek, senin gibi, 18 yıllık iktidarı boyunca, bakan üstüne bakan atayıp, defalarca eğitim sistemiyle oynamasına rağmen, hala bir yol bulamayan birinin, haddi de değildir, hakkı da değildir. Kalkmış, yıkılmış bir ülkeden, Türkiye Cumhuriyeti’ni doğurmuş iradeye saygısızlık ediyorsun. Ayıptır ayıp!” dedi.

ASKIDA EKMEK TARTIŞMASI

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin belediyelere “askıda ekmek” talimatını da ele aldığı konuşmasında, ‘parti logolu askı’ konusuna değindi:

Akşener, “Ya ‘uçuyoruz’ diyen yalan söylüyor, ya da ‘sabır’ diyen yalan söylüyor.” dedi.

”Hem ekonomi uçuyor deyip, hem de askıda ekmek kampanyası başlatıyorsanız, biriniz yalan söylüyor demektir” dedi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı