DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Bu yıl 254.000 futbol sahası büyüklüğünde orman alanı yandı!..

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Bu yıl 254.000 futbol sahası büyüklüğünde orman alanı yandı!..

Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi (EFFIS) verilerine göre, bu yılki orman yangınlarında Akdeniz ülkeleri içinde en fazla kayıp veren ülke Türkiye. Türkiye’nin 2021 yılındaki toplam yanmış orman alanı, 2008-2020 yıllık ortalamasının 3 katına ulaştı. 

Türkiye’de bu sene hem yangın sayısı hem de yanan alan miktarı 2008-2020 ortalamasının üstünde seyrediyor.

EFFIS verileri, bu yıl orman yangınlarının yok ettiği alan miktarındaki artış ve risk haritasını güncellerken NASA tarafından geliştirilen MODIS (The Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer) verilerine dayanarak Hızlı Zarar Değerlendirmesi (Rapid Damage Assessment) sonuçlarını da kayda geçiriyor.

Buna göre Avrupa’ da, İtalya, Fransa, Romanya’da orman yangınlarında 2008-2020 ortalaması geçilmiş durumda; Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi‘ne (EFFIS) göre, Yunanistan’ın Evia adasında sekiz gün süren yangınlarda, 49 bin 700 hektar alan yanarak kül oldu.

Türkiye’de ise 2008 ila 2020’de, her yıl ağustos ayına gelindiğinde çıkan orman yangını sayısı ortalama 59 olarak kayıtlara geçti; bu sayı 2021’de 159’a çıktı. 2021 senesinde yangın ile kaybettiğimiz orman alanı toplam olarak: 184366 hektar!.. ( 2020 yılında 3 binden fazla yangın oldu ve 20 bin hektar orman yandı)

Maalesef orman yangınlarında Akdeniz birincisiyiz.

Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi (EFFIS) verilerine göre, bu yılki orman yangınlarında Akdeniz ülkeleri içinde en fazla kayıp veren ülke Türkiye oldu. 254.000 futbol sahası büyüklüğünde bir alan kaydedildi. (1ha. 1,4 futbol sahası)

EFFIS Hakkında

Avrupa Orman Yangınları Bilgi Sistemi (EFFIS) Avrupa Birliği (EU)’nun yürütme organı olan Avrupa Komisyonu (EC)’ye bağlı olarak çalışan bir sistem. Temel amacı orman yangınları ile ilgili güvenilir bir veri ağı oluşturarak orman yangınları ile mücadelede başarıyı artırmak. EFFIS, Avrupa ülkeleri ile birlikte birliğe üye olmayan Türkiye, Lübnan, Fas, Cezayir gibi ülkeleri de  kapsamına almış durumda. Çünkü Akdeniz kuşağında yer alan bu ülkeler orman yangınları açısından hassas zonda bulunuyor. EFFIS’in en önemli çalışmalarından birisi de yıllık olarak yayımladıkları orman yangınları raporu. 2010 yılına kadar Avrupa’da Orman Yangınları (Forest Fires in Europe) adıyla yayımlanan raporlar 2011 yılından itibaren Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da Orman Yangınları (Forest Fires in Europe, Middle East and North Africa) adıyla yayımlanmaya başladı.

YORUM YAP