DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

MURADİYE ORMAN FİDANLIĞI İÇİN MÜJDELİ HABER

Yayınlanma Tarihi : Google News
MURADİYE ORMAN FİDANLIĞI İÇİN MÜJDELİ HABER

Manisalı hemşehrilerimiz Süheyla Ertosun, Ali Suat Ertosun, Osman Kurbanoğlu ve Abdülkadir Hasbutçu tarafından, Muradiye Orman Fidanlığının; Manisa Organize Sanayi Bölgesine (OSB) ilave alan olarak verilmesine ilişkin Manisa Valiliği Toprak Koruma Kurulu kararı ve buna olur veren Tarım ve Orman Bakanlığı işleminin iptali için Tarım ve Orman Bakanlığı, Manisa Valiliği ve Orman Genel Müdürlüğüne karşı açılan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Manisa Organize Sanayi Bölgesinin davalılar yanında müdahil olduğu olduğu birinci dava ile bu yerin ilave alan yeri olarak uygun görülmesine dair Yer Seçimi Komisyonu kararı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kamu yararı kararı ve kesinleştirilmesi kararlarının iptali için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına karşı açılan, yine Manisa OSB’nin müdahil olduğu ikinci davada, Manisa İkinci İdare Mahkemesinin verdiği iptal kararlarına yönelik davalılar ve müdahillerin yaptıkları istinaf istemleri, İzmir Bölge İdare Mahkemesi Yedinci İdari Dava Dairesince reddedildi.

Bu konudaki sorularımızı yanıtlayan davacılardan Emekli Yargıtay Üyesi Ali Suat Ertosun, “Muradiye Orman Fidanlığı 1944 yılında kurulmuş olup, Ülkemizin en büyük fidanlıklarından birisidir. Yıllık üretim kapasitesi 5 milyondur. Yanan ve yenilenen ormanlarımız ile belediyelerin fidan ihtiyacını karşılamakta, yurt dışına ihracat da yapmaktadır. 1009 dönümlük Muradiye Orman Fidanlığı 5 milyon TL civarında, küçük denilebilecek bir bedelle Manisa OSB’ye devredilmiştir. Manisa OSB’nin genişleme alanı, Muradiye Orman Fidanlığının da içinde bulunduğu yaklaşık 5000 dönümü kapsamaktadır. Bu alanın tamamı Manisa Büyük Ova Koruma Alanı içerisindedir. Bu bölge, Ülkemizin en verimli, mutlak, sulu ve dikili, özetle birinci sınıf tarım arazilerindendir. İçerisinde zeytinlikler de vardır. Nüfusumuz devamlı artmaktadır. Tarım topraklarımızın behemehal  korunması gerekmektedir. Dünyayı bekleyen gıda sıkıntısı, Ülkemiz için de kapıdadır. Tarım ve hayvancılığımız hem Manisa’da hem tüm Ülkemizde can çekişmekte, Manisa’yı ve Ülkemizi büyük büyük bir su sıkıntısı beklemektedir.” dedi.

ÇEVRE KİRLİLİĞİ ÜLKEMİZİN VE MANİSA’NIN EN BÜYÜK SORUNLARINDANDIR

Ertosun sözlerini, “Çevre kirliliği Manisa’nın ve Ülkemizin en büyük sorunlarından biridir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Manisa, hava kirliliği bakımından alarm veren iller arasındadır. Manisa’da büyük bir çevre felaketi tehlikesi vardır. Gediz kurumuştur. Gölmarmara kurutulmuştur. Ekolojik denge bozulmuştur. Kuş uçuşu yaklaşık 50 kilometrelik hat boyunda Turgutlu, Bağyurdu, Kemalpaşa, Sancaklıbozköy, Manisa, Muradiye, Menemen ve Atatürk (Çiğli) OSB’leri bulunmaktadır. Bunlara rağmen, ilimizde aynı alanda yeni OSB’ler kurulmakta ve mevcutlar genişletilmektedir. Şehzadeler ve Yunusemre ilçeleri ile yakın ilçeler, sanki patlamaya hazır bir yanardağın üzerinde oturuyor gibidir. Kanser vakaları artmıştır. 22 Haziran 2023 günü Muradiye OSB’de çıkan yangın, yaklaşık bir gün sürmüş ve güçlükle söndürülmüştür. ‘Tehlike geliyorum değil, geldim’ demektedir. ” diyerek sürdürdü.

BAŞVURULARIMIZA CEVAP VERİLMİYOR  

“Neler yapılmalı?” sorumuza Ertosun, “OSB yönetimlerini, ilgili tüm görevlileri ve özellikle Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkililerini görevi çağırıyor, sivil toplumun sesine kulak verilmesini istiyoruz. Kurduğumuz Manisa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma ve Çevre Derneğine, halkımızın ve hemşehrilerimizin desteğini bekliyoruz. Bu konudaki dilekçelerimizi maalesef ilgili birimler cevaplandırmamakta veya tatmin edici cevaplar vermemekte, idare-i maslahatçı davranmaktadırlar. Örneğin Manisa OSB, Turgutlu OSB, yaklaşık bir yıldır dilekçelerimize cevap vermemiştir. Bundan böyle Manisa ovasında OSB kurulmamalı; OSB’ler kıraç, verimsiz yerlere kaydırılmalı, arıtması olmayanlara arıtma tesisleri yapılmalı, yeni kurulacaklara arıtma tesisi olmadan izin verilmemelidir. Çevreye duyarlı olduklarını söyleyen ve sürdürülebilir bir çevre istediklerini söyleyen OSB yönetimleri,  Manisa Büyük Ova Koruma Alanında ve diğer tarım alanlarında yeni OSB’ler kurma ve genişleme çalışmalarını durdurmalıdır.” cevabını verdi.

Ertosun son olarak, “Kararlar henüz kesinleşmemiştir. Danıştay’da temyiz yolu açıktır. Biz kamu yararının dikkate alınacağını, tarım alanlarının korunacağını ve adaletin tecelli edeceğini umuyor ve bekliyoruz.” dedi.

 

YORUM YAP