Format Haber

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, esnafın sigorta prim borcu dolayısıyla tedavi masraflarında sıkıntı yaşadığını söyledi

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, esnafın sigorta prim borcu dolayısıyla tedavi masraflarında sıkıntı yaşadığını söyledi
24 Haziran 2020 - 15:23

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP TBMM Grup toplantısında gündemi değerlendirdi.

Konuşmasının bir bölümünde esnaf sorunlarına değinen Kılıçdaroğlu Kılıçdaroğlu, geçmişte borcunu ödeyemeyen ve bankaların kara listeye aldığı esnafın, hükümetin sunduğu düşük faizli kredi imkanından yararlanamadığını, hükümetin bu sorunu çözemediğini savundu.

Sigorta borcu olan esnafın çocuğu, eşi ya da bakmakla yükümlü olduğu bir kişiyi hastaneye götürdüğünde borcu olduğu için tedavi edilmediğini savunan Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi:

“Esnaf sağdan, soldan borç buldu tedavi etti diyelim. Ama Sosyal Güvenlik Kurumu durmuyor, senin hala sigorta prim borcun var. Faiz de işledi. Faiziyle birlikte ben bunu alacağım. Vermezsen malına haciz uygulayacağım.’ diyor. Hem çocuğumu, annemi, babamı tedavi etmedin. Masrafı ben ödedim. Sonra geriye döndü, tedavi etmediği sağlık hizmetinin hem primini hem faizini aldın. Bu katmerli adaletsizlik değil mi?’’ dedi.

Esnafın borçlarının yeniden yapılandırılmasını, faizinin de devlet tarafından ödenmesini önerdikleri belirten Kılıçdaroğlu, “Esnafı vergi memuru yaptılar” dedi.

Esnafın sırtındaki stopaj vergisinin kaldırılması gerektiğini vurgulayan CHP Genel Başkanı, elektrik, gaz, su faturalarının gecikme faizinin de devlet tarafından ödenmesini istedi.

“Esnafa bunları yapın” dediklerinde, “Bütçede para yok” cevabını aldıklarını anlatan Kılıçdaroğlu, “Kimin için para yok? 2020’nin ilk 5 ayında hükümetin kullandığı paranın miktarı 208 milyar lira. İlk 5 ayda faizciye ödedikleri para ne kadar; 65 milyar lira. Devletin bütçesinden tefeciye ödenen para 65 milyar lira.’’ Dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Halk Bankasının, esnaf ve sanatkara ucuz kredi versin diye kurulduğunu belirterek, “Halk Bankası yönetiminde esnaf ve sanatkar temsilcisi var mı, yok. Niye yok?‘’ diye sordu.

 

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır