Format Haber

CHP, Kağıt Toplayıcılarına Bir Dokundu Bin Ah İşitti

CHP, Kağıt Toplayıcılarına Bir Dokundu Bin Ah İşitti
19 Nisan 2022 - 12:58

Toplumun bir çok kesimiyle bir araya gelen CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca, CHP Yunusemre İlçe Başkanı Av. Yalçın Arcak ile birlikte kentteki kağıt toplayıcılarıyla iftar yaptı.
Şehzadeler ilçesine bağlı Şehitler mahallesindeki bir kıraathanede kağıt toplayıcılarıyla iftarda buluşan CHP’liler yaşanan sıkıntıları yerinde dinledi.
Kentin çeşitli noktalarında torlarıyla kağıt toplayan vatandaşlar hem Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin kendilerine uyguladığı baskıdan, hem de son yıllarda kendi sektörlerinde sayıları artan mülteci vatandaşlardan şikayet ederek, iktidarı eleştirdi.

“BEN SANA OY VERDİM O KOLTUĞA OTURTTUM”

İftar yemeğinde yaşadığı sıkıntıları dile getiren ve kağıt toplayarak ailesini geçindiren Fahri Şare, son iki senedir Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin kendilerine büyük baskı uyguladığını ifade etti.
Son bir aydır plastik ve kağıt topladığı arabasına 3 defa el konulduğunu dile getiren Fahri Şare sıkıntısını şu cümlelerle dile getirdi: “Biz ekmeğimizi çöpten kazıyarak kazanıyoruz. Yaklaşık 4 sene önce bize kimse karışmıyordu. Ancak her nedense son iki senedir sürekli baskı içerisindeyiz. Manisa Büyükşehir belediyesi sürekli hurda topladığımız araçları elimizden almaya çalışıyor. Üç defa benim arabamı elimden aldılar. Bu sefer sırtımda torba ile dolanıyorum. Ama yine büyükşehir ekipleri o torbalarımı da aldı. Eğer bir büyükşehir belediyesi benim sırtımdaki ekmeğimi alıyorsa, ben ona büyükşehir, o koltuğa oturana da başkan demem. Onu o koltuğa oturtanda benim. Ben sana oy verdim o koltuğa oturttum. Ama sen bugün benim boynumu büküyorsun. Sanki biz bu işi zevk için yapıyoruz. Varsa bana başka bir iş imkanı tanısınlar orada çalışayım. Ancak ben çocuklarımı buradan geçindiriyorum.”

“BU İŞİ YAPAR SURİYELİ VE AFGANLI MÜLTECİ SAYISI ARTTI”

Manisa Büyükşehir belediyesi ile yaşadıkları sıkıntının yanında birde kendi sektörlerinde artan mültecilerle sorun yaşadıklarını söyleyen Şare sözlerine şöyle devam etti. “Son yıllarda bizim yaptığımız işi yapan birçok Suriyeli ve Afganistanlı mülteci ortaya çıktı. Ne Manisa Büyükşehir Belediyesi ne de başkaları onlara hiç bir şey yapmıyor. Ne arabalarına ne de ellerindeki torbalara el koyuyorlar. Ben bu ülkenin gerçek vatandaşıyım. Onlar değil. Bize köstek olacaklarına, bizi engelleyeceklerine onlara baksınlar. Devlet onlara kira, para, gıda desteği veriliyor. Ancak kendi öz vatanın evladına bir şey vermiyorsun.”

“SEN GARİBANI EZEN BİR BELEDİYE MİSİN?”

Manisa Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin her gün bir arabaya el koyduğunu ifade eden Münir Bağcı ise sitemini şu ifadelerle dile getirdi: “Ben halkın yiyip, içip attıklarını topluyorum. Bir taraftan çevre temizliğine yardımcı olurken, bir taraftan da ekmeğimizi kazanıyoruz. Onurumuzla yaşayalım çocuklarımızı okutalım evimize ekmek götürelim diye uğraşıyoruz. Ancak Manisa Büyükşehir Belediyesi işi gücü bırakmış bizimle uğraşıyor. Yeri geldiğinde çöp toplamak için arabaya muhtaç oluyorsun. Ama biz bu işi yapıyoruz. Sen garibanı ezen bir belediye misin?”
Kendi sektörlerinde artan Suriyeli ve Afganistanlı mülteci sorununda değinen Bağcı, “Suriyeli ve Afganistanlıların yaşadığı hayatın biz çeyreğini yaşamıyoruz. 20 senedir bu hurda işi yaptığım halde benim şarjlı bisikletim olmadı. Ancak onlar son iki yıldır bizim sektörümüzün içine girdiler. Altlarında şarjlı bisikletler. Niye benim yok. Çünkü ben kendi elektriğimi kiramı öderken, onlara bu konularda destek olunuyor. Bu işi yapan bazı Afganistanlı arkadaşlarım şunu diyor, ‘Biz niye gidelim Afganistan’a. Ne güzel Türkiye bize bakıyor’ diyor. Hani Tiktok’ta mülteciler diyor ya ‘Türkiye güzel’ diye. Bunu gerçekte yaşayanlar var. Çünkü Türkiye onlar için güzel. Bu devlet önce onları görüyor da, bizi neden görmüyor. Önce sen kendi halkını gör, önce kendi halkını tut. Önce kendi halkının karnını doyur. Önce sen, ben, sonra onlar. Ancak görünün o ki bu iş iyi yerlere gitmez.” diye konuştu.

“BANA SAHİP ÇIKAMIYORSUN YABANCILARA NASIL SAHİP ÇIKACAKSIN”

İftarda söz alan bir kağıt toplayıcı ise yabancılara verilen Türk Vatandaşlığı hakkı üzerinden iktidarı eleştirerek şöyle konuştu: “Bu vatanı dedelerimiz savaş ile aldı. Şuanda ne diyorlar 400 bin dolar verin vatandaşlığı hak edin diyorlar. Böyle bir dünya var mı? O zaman herkes gitsin Avrupa’ya o zaman vatandaş olsun. Ben bu ülkenin öz vatandaşıyım. Bana sahip çıkmıyorsun, vatandaşlık verdiğin yabancılara nasıl sahip çıkacaksın.”

“ONURUYLA VE ALIN TERİYLE ÇALIŞAN HERKESİN YANINDAYIZ”

Yaşana sıkıntıları tek tek not alan CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban açıklamasında hem Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne hem de iktidara yüklendi.

İktidarın ve Cumhur İttifakı’nın MHP’li Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet yapmaktan çok mağdur vatandaşla uğraşmaya başladığını ifade eden CHP’li Balaban şu ifadelere yer verdi: “Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP’nin Manisa Büyükşehir Belediyesi’nde AKP iktidarı gibi hizmeti filan bırakmış, artık ekonomik krizin altında ezilen esnafla, vatandaşla, parasını alın teriyle kazanan kağıt toplayıcıları yurttaşlarımız ile uğraşmaya başlamış. İktidarda yaşanan akıl tutulmasının, yerelde de nasıl yaşandığını görüyoruz. CHP olarak her zaman ezilenlerin ve mağdurların yanında olmayı kendimize ilke edindik. Kağıt toplayıcısı arkadaşlarımızda bu ülkede onurlarıyla, alın teriyle yaşayan, atıkları ülkeye, ekonomiye kazandıran insanlardır. Onuruyla ve alın teriyle çalışan herkesin yanında olmaya devam edeceğiz.”

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır