DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

CHP: ‘Şov Değil, İcraat Yapıyoruz. Gidin Eskişehir Örneği’ne Bakın!’

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
CHP: ‘Şov Değil, İcraat Yapıyoruz. Gidin Eskişehir Örneği’ne Bakın!’

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Gediz Nehri’nin kirliliğinin önüne geçilmek ve kirleten faktörleri ön plana çıkarmak amacıyla geçtiğimiz 4 gün boyunca gerçekleştirdiği Gediz Havzası programını eleştiren MHP’lilere CHP’den yanıt geldi.

CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, CHP Yunusemre İlçe Başkanı Av.Yalçın Arcak , CHP’li belediye meclis üyeleri, il yönetim kurulu üyeleri ve partililer ile birlikte gerçekleştirdiği basın toplantısında, Tunç Soyer’in Gediz Nehri için başlattığı kampanyaya destek olduklarını açıkladı.

“GEDİZ’İN KİRLİLİĞİ SADECE CHP’Yİ DEĞİL, AKP’Yİ MHP’YİDE İLGİLENDİRİR”

CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban yaptığı açıklamada, Gediz Nehri kirliliğinin sadece belli bir partiyi veya kesimi ilgilendiren bir durum olmadığını, kirlilikle mücadele konusunda topyekün bir seferberlik başlatılması gerektiğini belirterek, AKP’ye ve MHP’ye çağrıda bulundu.

CHP’li Balaban yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Ege Belediyeler Birliği Başkanımız sayın Tunç Soyer’in 4 günlük Gediz Havzası programında da Manisa’da ve diğer illerde birlikte olduk. 14 Temmuz Çarşamba günü Manisa’dan başlayan program Kütahya ve Uşak illerini kapsayarak en son İzmir’de Gediz Nehri’nin körfeze döküldüğü kısımda güzel bir mitingle sonlandı. Tunç Soyer’in temel politikası temiz Gediz, temiz yaşam, temiz tarım ve özellikle de başka bir çevre mümkün ile başka tarım politikasıydı. Gediz Nehri’nin kirliliği, su kaynaklarının ve doğanın kirlenmesi hepimizin sorunudur. Manisa’da Gediz ‘in kirlenmesi sadece CHP’lileri ve bazı kesimleri ilgilendirmez. Diğer bütün partiler olmak üzere AKP’lisi de MHP’lisi de bu olumsuz sorundan etkilenir. Bu sorunu çözmek için Tunç Soyer olaya müdahil olmuştur. Çünkü Gediz İzmir’i de ilgilendiren ve körfezi kirleten bir olgudur.”

“ŞOV DEĞİL, GEDİZ’İ KURTARMAK İÇİN BİR EYLEMDİR”

CHP’li Balaban açıklamasında, Gediz için seferberlik başlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ‘Şov’ yapmakla itham eden MHP Manisa İl Başkanı Ömer Baysal’da cevap verdi.

Soyer’in ‘Şov’ değil Gediz için bir eylem yaptığının altını çizen CHP’li Balaban şöyle konuştu; “MHP İl Başkanı Ömer Baysal geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada diyor ki ‘Turç Soyer gitsin Nif Çayı ile uğraşsın. İzmir’le uğraşsın’. Tunç Soyer hem Nif Çayı ile Hem Bakırçay’la hem de Menderes’le uğraşıyor. Hepsinde de çevre temelli sorunları çözmek için önemli bir efor sarf ediyor. Gediz konusunda da Tunç Soyer taşın altına elini değil, gövdesini koymuştur. Gediz ile ilgilenmesi Gediz ile ilgili Manisa’ya destek olması MHP il başkanımızı acaba neden rahatsız etmiştir? Neden bundan rahatsızlık duyulmuştur? MHP il başkanı açıklamasında ayrıca Tunç Soyer’i şov yapmakla itham ediyor. Hayır şov yapmıyor. Tunç Soyer yaşama dokunuyor, insanların daha mutlu, sağlıklı yaşaması için büyük bir emek harcıyor. Tunç Soyer gezilerinde şunu söyledi; ‘Alaşehir bölgesinde büyükşehir olarak ilk etapta 25 milyon liralık arıtma tesislerine katkı sağlayacağız. Paket arıtma tesisleri yapacağız’ dedi. Gölmarmara’daki gölede yaşanan su sıkıntısı sorununa çözüm bulmak için 10 gün boyunca Gördes Barajı’ndan su pompalayacağının sözünü verdi. Bunların uzaktan yakından şov ile ilgisi yoktur. Bunlar tamamen bir eylemdir. Tamamen Gediz’i kurtarmaya yönelik büyük hamlelerdir.”

“12 YILDA GEDİZ ÖLME NOKTASINA GELDİ”

CHP’ li Balaban konuşmasında, 2009 yılındaki yerel seçimlerde MHP’li Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün ‘Temiz Gediz’ vaadini hatırlatarak sözlerine şöyle devam etti; “Manisa için Gediz çok önemlidir. Yaşam kaynaklarımızdan biridir. Tarımı, çevreyi ve insan sağlığını da ilgilendirir. Özellikle de Manisalılar olarak Tunç Soyer’in bu kampanyayı başlatmasından büyük mutluluk duyduk. Bu kampanyanın sonuna kadar arkasındayız.” dedi.

2009 seçimlerinde MHP’li Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün en önemli projelerinden biri ‘Temiz Gediz’di. Tarih unutmaz. Cengiz Ergün o zamanki seçim vaatlerinde Gediz’in ıslah edileceğini, kenarlarında sosyal tesisler yapılacağını, yaşam alanları oluşturacağını ve orada insanların özgürce gezebileceğini söylüyordu. Ama 12 yıl geçti. Ama Gediz iyiye gitmedi. 12 yılda Gediz tam tersi ölme noktasına geldi. MHP il başkanına ve Cengiz Ergün’e şunu öneririm. Eskişehir Büyükşehir Belediyemizden gitsinler bu konuda örnek ve ders alsınlar. Oradaki Porsuk Çayı en önemli örnektir. Demek ki yapmak isterseniz her şeyi yapabilirsiniz. 12 yılda Gediz Nehri’nin ölme noktasına gelmesin de Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin payı çok büyüktür. Diyorlar ki, ‘Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak yatırımlar yaptık. Arıtma tesisleri kurduk’. Yaptığınız bu tesisler için teşekkür ederiz. Ama bunlar yeterli değil ve Gediz’in ölümünü engelleyemiyorlar. İşte bu nokta da Tunç Soyer taşın altına gövdesini koyuyor ve Gediz ile ilgili büyük bir kampanyayı başlatıyor. Bu kampanya lafta kalmıyor. Kendisi Gediz için 12 maddelik manifestosunu da kamuoyu ile paylaştı.”

“BİZİM BELEDİYECİLİK ANLAYIŞIMIZ;İNSAN,ÇEVRE, DOĞA VE TARIM”

CHP’li Balaban konuşmasının son kısmında, CHP’nin belediyecilik anlayışının insan, çevre, doğa ve tarıma yapılan yatırım olduğunun altını çizerek şu ifadelere yer verdi; “Bizim farklı bir belediyecilik anlayışımız var. Bizim belediyecilik anlayışımız insana, doğaya, çevreye, tarıma yapılan yatırımdır. Ama MHP anlayışı onların takdiridir, binaya ve ranta yapılan yatırımdır. Bunun takdiri de sayın halkımız değerlendirecektir. Manisa Büyükşehir Belediyesi ile ilgili gördüğümüz noktada en büyük borçlu belediyelerden biridir. Ege’de, Denizli’den sonra bütçesine göre borçlu ikinci büyük belediyedir. MASKİ anlamında yaşananları da vatandaşlarımız biliyor. Türkiye’nin en pahalı suyunun tüketildiği illerden birisi Manisa’dır. MASKİ’de yaşanan sorunlar bir türlü çözülememektedir. Biz bunları korkmadan dile getireceğiz. Bizim amacımız kavga değil. Bizim amacımız Manisa’ya hizmet. İki büyükşehir belediyesinin işbirliği yapması Manisa’yı da, İzmir’i de ve Gediz’i de kurtarır.”

“GEDİZ’İ KURTARMAK YERİNE MANİSA’YI BETON YIĞINI HALİNE GETİRDİLER”

Basın toplantısında söz alan CHP Yunusemre İlçe Başkanı Av.Yalçın Arcak, MHP’li Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün 2009 yılındaki ‘Temiz Gediz’ sloganı altındaki seçim vaadinin üzerinden 12 yıl geçmesine karşın Gediz Nehri için bir adım atılmadığını vurguladı.

CHP’li Arcak konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Tunç Soyer’in başlattığı kampanya sadece Manisa ve İzmir için değil, Ege Bölgesi için anlamlı bir proje. Bu kampanya başka bir hayat ve tarımın, sağlıklı bir yaşamın mümkün olduğunu gösteren bir çalışmadır.” dedi.

Toplantıda söz alan CHP Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri Yenal Yıldırım ve Bülent Mersinli, Tunç Soyer’in Gediz için başlattığı kampanyaya meclis üyeleri olarak destek olduklarını ifade ettiler.

YORUM YAP